Itálie

Itálií zmítá vládní krize, Salvini může být premiér. TŘI SCÉNÁŘE

Politická krize v Itálii se prohlubuje. Premiér Giuseppe Conte podal demisi poté, co zkritizoval lídra koaliční strany Liga - Mattea Salviniho. Obvinil ho, že staví vlastní a stranické zájmy nad zájmy země. Salvini se totiž netají snahou vyvolat předčasné volby.

Italský parlament, to je v posledních dnech ta pravá Itálie. Překřikování a vzájemné obviňování je odrazem vládní krize, se kterou se země potýká. Vyvolalo ji krajně pravicové hnutí Liga vedené ministrem vnitra Matteem Salvinim.

Lize rostou v poslední době voličské preference a společně s nimi i Salviniho chuť na premiérské křeslo. To má teď na dosah ruky. Krize totiž dotlačila současného premiéra Conteho k rezignaci.

"Odpovědnost za vládní krizi nese Salviniho podpis. Když nemá dost odvahy, nevadí, já ji mám a věřím, že toto je jediné řešení," uvedl odstupující premiér Conte.

V Itálii tak končí první vláda čistě populistického kabinetu od skončení války. Koalice protestního Hnutí pěti hvězd a krajně pravicové Ligy se rozpadla na prach. Vicepremiér a ministr vnitra Salvini v tom ale svou chybu nevidí.

"Udělal bych všechno, co jsem udělal, znovu. Jsem svobodný člověk a nemám strach z názoru Italů," řekl Salvini.

Související obsah

Pro Itálii jsou teď na stole tři možnosti: buď zemi povede přechodná úřednická vláda, strany se dohodnou na nové vládě, která bude mít v parlamentu většinu, nebo se uskuteční předčasné volby.

Zatímco politická budoucnost Itálie zůstává ve hvězdách, následky politické krize pocítilo bezmála 150 běženců, kteří na téměř tři týdny uvízli na lodi Open Arms španělské humanitární organizace. Salvini jí zakázal přistát u Lampedusy. Blokádu ukončila italská prokuratura - nařídila plavidlo zabavit a uprchlíky vylodit.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz