Plasty

Pravda o mikroplastech: Nedá se prokázat jejich škodlivost, tvrdí WHO

Pravda o mikroplastech: Nedá se prokázat jejich škodlivost, tvrdí WHO
Zdroj: Getty Images

Světová zdravotnická organizace (WHO) se snaží uklidnit paniku kolem mikroplastů obsažených v přírodě, obzvláště pak ve vodě, a jejich údajném negativním vlivu na lidské zdraví. Zároveň však vyzvala k omezení výskytu plastového odpadu.

Podle nejnovější studie nepředstavují mikroplasty ve vodě, které jsou větší než 150 mikrometrů, žádnou významnější hrozbu pro člověka. Není totiž pravděpodobné, že by je lidské tělo bylo schopné vstřebat, riziko absorpce menších částic pak odborníci odhadují na minimum. Zcela vyloučit to však nemohou, protože k problematice mikro a nanoplastů stále neexistuje dostatečný počet studií.


"O zdravotních dopadech mikroplastů musíme urgentně zjistit víc, protože jsou všude – včetně vody, kterou pijeme. Podle prozatím dostupných informací nepředstavují mikroplasty v pitné vodě zdravotní riziko, nicméně musíme (o nich) zjistit víc. A musíme zastavit nárůst výskytu plastového odpadu po celém světě," vyzvala za WHO Maria Neira, šéfka oddělení veřejného zdraví a životního prostředí.

Související obsah


WHO prozatím doporučuje dodavatelům pitné vody zaměřit se spíš na odstranění všech mikrobiotických patogenů a chemikálií, o kterých se ví, že mají negativní vliv na zdraví člověka. Jde například o látky způsobující průjmová onemocnění.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz