Sýrie

Německý soud odsoudil Syřana za vraždu. Dostal 9,5 roku vězení

Německý soud odsoudil Syřana za vraždu. Dostal 9,5 roku vězení
Zdroj: Profimedia

Čtyřiadvacetiletý Syřan stráví 9,5 roku ve vězení za vraždu 39letého Němce, kterého loni ubodal v Chemnitzu. Ve čtvrtek o tom rozhodl soud v Drážďanech. Ostře sledovaný případ vyvolal v Německu rozsáhlé demonstrace.

Obžaloba pro mladíka požadovala deset let ve vězení za "vraždu a vážné fyzické zranění". Alá S. svou vinu celou dobu odmítal a přísahal, že se nikdy nože a muže nedotkl. Na noži, který se po útoku našel, policie žádné stopy jeho DNA neobjevila.Proti Syřanovi ale vypovídal svědek, který ho podle svých slov viděl, jak směrem k oběti dělá pohyby odpovídající bití nebo bodání. Během procesu ale svou výpověď pozměnil. Obhájkyně z toho důvodu požadovala, aby byl Alá S. propuštěn a odškodněn za téměř rok, který strávil ve vazbě. Proti verdiktu je možné se odvolat.


Související obsahNěmec Daniel Hillig přišel o život v noci na 26. srpna. Vyšetřovatelé nejprve vinili trojici běženců. Před soudem ale stanul jen Alá. Druhého obviněného, kterým je dvaadvacetiletý Iráčan Farhad A., policie nedokázala zadržet. Podle německých médií zřejmě uprchl ze země. Třetí mladý Iráčan se podle státního zastupitelství na útoku nepodílel.

Smrt Němce vyvolala rozsáhlé demonstrace. Protestů ve městě nedaleko českých hranic se zúčastnily tisíce lidí, včetně pravicových extremistů, kteří smrt Němce využili k šíření protiimigračních nálad. Napětí vyvolala i pozdější smrt dvaadvacetiletého Němce ve městě Köthen, který zemřel po potyčce se dvěma Afghánci.

Související obsahOba činy vyvolaly sérii demonstrací, při kterých došlo k útokům na cizince i policii. V Chemnitzu extremisté zaútočili i na židovskou restauraci. Více najdete ZDE.

Soud se Syřanem kvůli vraždě v Chemnitzu:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz