Pejskaři, pozor! Za tohle budou brzy hrozit tučné pokuty

Pejskaři, pozor! Za tohle budou brzy hrozit tučné pokuty
Zdroj: Profimedia

Zhruba čtyři měsíce zbývají majitelům, aby nechali své psy označit mikročipem. Od začátku roku 2020 bude očkování proti vzteklině platit jen v případě, že má pes toto označení. Čtěte, jaké jsou další podmínky.

Od 1. ledna 2020 budou muset mít všichni psi mikročip. Štěňata budou muset být označena nejpozději v době prvního očkování proti vzteklině, které se dělá v půl roce věku. Výjimku dostanou jen starší psi, kteří byli do 3. července 2011 označeni tetováním. To ale bude muset být jasně čitelné.

Díky povinnému označení by měli strážníci nebo veterináři rychleji zjistit identitu psa i jeho páníčka. To pomůže hlavně v případech, kdy se zvíře zatoulá a někdo ho najde, případně když způsobí nějakou škodu nebo zranění. Díky mikročipům bude také možné lépe monitorovat různé chovy, prodej mazlíčků a také kontrolovat dodržování předpisů chovateli.

Mikročip majitele přijde na 120 až 450 korun podle toho, pro jaký typ se rozhodne. Označení provádějí soukromí veterináři, jejichž seznam najdete zde. Veterinární lékaři si většinou účtují ještě další peníze za samotnou aplikaci čipu psovi, tyto částky už jednotné nejsou.

Pejskaři se nemusí bát, že by byl mikročip pro jejich mazlíčky nějak nebezpečný nebo příliš bolestivý. Označení je srovnatelné s injekcí - asi centimetrový čip umístí lékař do aplikační jehly a "píchne" ho zvířeti pod kůži. Čip je navíc obalen biokompatibilním materiálem, který tělo nevnímá jako cizí těleso.

Související obsah

Pokud nebude pes označen, bude majiteli od roku 2020 hrozit až 20tisícová pokuta. Na zvíře totiž bude pohlíženo, jako kdyby nemělo platné očkování proti vzteklině. I v případě, že by měl pes dostat novou vakcínu v průběhu příštího roku, musíte ho nechat mikročipem označit do konce letoška a nečekat až na přeočkování.

"Chápeme, že nová povinnost přinese sice jednorázovou administrativní a finanční zátěž pro chovatele ve výši stovek korun, nicméně její přínosy by měly být dle našeho očekávání výrazně vyšší," uvedl ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

Žádný celorepublikový registr psů zatím neexistuje ani se jeho zavedení neplánuje. Číslo mikročipu bude muset být zapsáno jen v očkovacím průkazu psa. Povinnost zaevidovat pejska ale v některých obcích platí (nebo bude platit) na základě vyhlášky. To už si musí každý majitel dohledat sám.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Soud osvobodil exministra Bártu i zpravodajce Petržílka

Soud v úterý osvobodil exministra Víta Bártu a bývalého zpravodajce BIS Jana Petržílka. Oba byli obžalováni, že měli vynést odposlechy rozhovorů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Toto obvinění se však neprokázalo.

Krátká zpráva

Řecko zavádí povinné očkování proti covidu-19 pro lidi starší 60 let

Řecká vláda rozhodla o povinném očkování proti covidu-19. Týká se lidí starších 60 let, kteří ho budou muset podstoupit do poloviny ledna. Pokud se někdo z této věkové skupiny obyvatel naočkovat nenechá, hrozí mu pokuta ve výši 100 eur. "Je to cena, kterou musíme zaplatit kvůli zdraví," okomentoval povinné očkování řecký premiér Kyriakos Mitsotakis. Ze zhruba jedenácti milionů Řeků je naočkováno 63 procent. Z rizikové skupiny nad 60 let není naočkováno asi 520 000 lidí, píše agentura Reuters.

Píše se na Deník.cz