Domácí

Češi umírají dříve než průměrní Evropané, roky nám ubírá styl života

Češi umírají o dva roky dřív než průměrní Evropané. Ženy se na starém kontinentu dožívají v průměru 84 a muži 78 let. Čeští senioři ovšem za nimi zaostávají a léčí se s různými neduhy daleko dřív. Nejčastěji nás trápí špatné srdce, cukrovka či vysoký tlak. Roky nám prý ubírá i špatná životospráva.

Jste Češi a toužíte se ve zdraví dožít vysokého věku? Jezte zdravěji, nepijte alkohol a víc sportujte. Jinak i vy budete žít kratší dobu. Čeští muži se průměrně dožívají 76 let, oproti tomu ženy až o šest let víc.

Oproti průměru v Evropě ovšem o dva roky zaostáváme. Na dřívějším úmrtí se podle lékařů podepisuje špatný životní styl.

"Ukazuje se, že v těch vyspělých zemích tuhle výzvu starat se o své zdraví a posílit preventivní roli zdraví a pohybu vzali mnohem vážněji," myslí si výživový specialista Ivan Mach.

Zdraví Čechům ničí i kouření. Podle odborníků jsme v něm na špičce Evropy. Průměrný kuřák denně zvládne kolem deseti cigaret. Přitom jedna zkrátí život až o jedenáct minut.

"V průměru způsobuje kouření zhruba 16 tisíc předčasných úmrtí ročně, což je zhruba jeden plný autobus každý den, ti lidé v průměru ztrácí patnáct let života," uvedla odbornice na kouření Eva Králíková.

Související obsah

Čeští senioři si nevedou dobře ani v případě nemocí, stonat začnou o dva roky dříve než ostatní evropští důchodci. "Zejména jsou to onemocnění cévního systému, vysoký krevní tlak, onemocnění srdíčka, vysoký cholesterol, cukrovka," vyjmenoval problémy českých seniorů lékař Josef Štofla.

Výjimka ale potvrzuje pravidlo - důkazem je třiadevadesátiletá paní Emanská. "Žiju sama, takže si uvařím, na co mám chuť, většinou poměrně málo, ale dost zeleniny. Sportovala jsem jako mladší hodně," sdělila Elena Emanská.

Podle psychologů je problémem u seniorů i stres a samota. Pokud například zemře jeden z manželů, druhý ho často následuje.
 

tn.cz / TV Nova

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz