Rusko

První Češi u skrytého vodopádu: Týden se prosekávali pralesem

První Češi u skrytého vodopádu: Týden se prosekávali pralesem
Zdroj: Bronislav Mikulášek

Skupina Čechů se dostala k sibiřskému vodopádu, ke kterému je velmi složitá cesta. Navštíví ho maximálně deset lidí ročně. Češi museli překonat i cestu nehostinnou tajgou.

Dobrodružství popsal redakci TN.cz účastník expedice Bronislav Mikulášek: "Jednalo se o první mezinárodní expedici a stali jsme se vůbec prvními Čechy, kteří přišli pěšky až na tohle výjimečné místo a vrátili se zpět opět po svých neprostupnou tajgou."Češi údajně strávili "nesmírně náročné" dva týdny v naprosté divočině. "Cesta k cíli byla velmi, velmi náročná. Přes bažiny, močály, vysoké keře, štíty a sedla krásných hor jsme po týdnu dorazili k nejkrásnějšímu vodopádu v Rusku," popsal s tím, že trasa byla dlouhá 86 kilometrů.Je to místo nedotečené civilizací, kterých už na Zemi není tolik. "Prakticky tisíciletí bez lidí, jen divoká příroda, čistá voda v řekách a jezerech, která se dá pít a ticho," popsal svůj zážitek Bronislav, podle kterého jsou prvními Čechy, kteří se na místo podívali.

Na náročnou cestu se vypraví pouze deset lidí za rok. "Češi jsme byli první a myslím, že ještě dlouho zůstaneme," dodal. Kvůli náročnosti cesty a batozích o váze 30kg se pochybovali rychlostí 1-1,5 kilometrů za hodinu. Každý den šli přibližně 8 až 10 hodin.

Související obsah

"Po týdnu jsme dorazili k vodopádu a oddechli jsme si dva dny přímo pod ním,“ dodal Čech, který je z 283 metrů vysokého vodopádu Kinzelyuk nadšený. "Z horního velkého jezera, které se plní sněhem a tajícími ledovci, padá voda 90 metrů přímo dolů a poté kaskádami teče až k průzračnému spodnímu jezeru, kde byly ryby," dodal.

Velmi náročná byla prý i cesta domů, vedla totiž přes hustou tajgu, tedy hustý prales. "Byla plná staletých cedrů (druh stromu), které se těžce překračují, nikde není žádná cesta," dodal. "Těchto náročných 45km jsme zvládli za 3dny a dostali se až divoké řece Kizir, odkud nás loď po 200 kilometrech a dvou týdnech nakonec navrátila zpět k lidem," zakončil. Pro Čechy bylo také velkým zážitkem potkat šest medvědů.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz