Miloš Zeman

Prezident podepsal důležité zákony. Dotknou se řidičů i dlužníků

Prezident podepsal důležité zákony. Dotknou se řidičů i dlužníků
Zdroj: Profimedia

Prezident Miloš Zeman v úterý podepsal čtyři zákony, které se dotknou statisíců lidí. Je mezi nimi novela insolvenčního zákona, která umožní jednodušší oddlužení, nebo zavedení elektronických dálničních známek.

Tisíce lidí nově dosáhnou na oddlužení ve zvýhodněném režimu, kterého v současnosti mohou využít senioři a zdravotně postižení. Týkat se to bude dlužníků, kterým alespoň dvě třetiny dluhů vznikly před dovršením 18. roku věku. Ke dluhům se počítají i závazky, které vznikly tři roky po 18. narozeninách dlužníka.

Nově se tito lidé budou moci zbavit dluhů už za tři roky, pokud budou plnit podmínky oddlužení. Dosud mohli dlužníci na oddlužení dosáhnout za pět let při splácení 30 procent dluhů, nebo za tři roky při splácení 60 procent. V legislativním procesu je i novela, podle které by dluhy dětí přecházely na jejich zástupce.

Zeman podepsal také novelu silničního zákona, která od roku 2021 přinese elektronické dálniční známky místo dosavadních papírových. Ministerstvo dopravy si od změny slibuje zvýšení příjmů o 220 milionů korun ročně a naopak snížení nákladů o 120 milionů ročně.

Elektronická dálniční známka bude navázána na registrační značku auta. Její koupi bude evidovat Státní fond dopravní infrastruktury a kontrola bude probíhat pomocí kamer - zřejmě těch na současných mýtných bránách.

Související obsah

Třetí změna zákona, který prezident podepsal, se týká dotací na zvláštní pomůcky pro postižené. Nově na ně dosáhne širší okruh postižených lidí - včetně těch s omezením pohyblivosti kvůli postižení cév v nohách či oběhové nedostatečnosti při onemocnění srdce nebo pacienti s těžkým postižením kloubů nohou.

Poslední novelou, kterou Zeman podepsal, je ta zákona o Státním pozemkovém úřadu. Umožní státu nabízet tržní cenu za některé pozemky.

Podívejte se na reportáž TV Nova o elektronických dálničních známkách:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz