černá stavba

Byty jsou už prodané, podle úřadů jde ale o nepovolenou stavbu

Kontroverze vyvolává stavba bytového domu v centru Prahy. Podle úřadů jde o nepovolenou stavbu, přitom řada bytů už je prodána. V úterý tam navíc měla probíhat kontrola, ale na staveniště úředníky nikdo nepustil. Úřady proto s developerem zahájí správní řízení.

Dům na rohu Rubešovy a Římské ulice v Praze 2 je bez střechy a obehnaný lešením. Uvnitř ani venku ale nikdo nepracuje. Nikdo nereaguje ani na zaklepání úředníků nebo štábu televize Nova.


Budova se začala stavět v květnu, první podněty o tom, že na staveništi není něco v pořádku, dostaly úřady na začátku července.


"Jde o černou stavbu. Je to stavba, která měla ohlašovací povinnost jen na vyklízecí práce a údržbu, ale práce, které se tady provádějí, jsou nad rámec tohoto oznámení," popsal David, jeden z tamních obyvatel.


"Nemůžeme se dostat dovnitř, úřadům se to jeví jako nepovolená stavba," potvrdila vedoucí stavebního úřadu Prahy 5 Irena Vychopeňová.

Související obsah


V domě mají vzniknout nové byty. Firma se přitom hájí tím, že žádné povolení nepotřebuje. "Byly zadány sanační práce, včetně úprav střechy, teď tam byly zadány pouze práce, které nepodléhají stavebnímu povolení," prohlásil mediální zástupce Rubyplace Karel Pluhař.


Developerské společnosti se prý už podařilo některé byty prodat. Budoucím nájemníkům přitom v takovém případě nikdo negarantuje, že byty bez stavebního povolení budou zkolaudovány. "Toto se v praxi děje. Takové jednání by mohlo skončit ve správním řízení a kvalifikováno jako trestný čin," vysvětlil právník Jan Černý.

Související obsah


Stavba vzbuzuje ještě více kontroverzí po zásahu policie. Minulý týden tam zadržela 21 cizinců pracujících načerno. "Všechny osoby skončily na cizinecké policii," uvedl policejní mluvčí Jan Daněk.


Úřady ročně vydají kolem osmi tisíc dodatečných stavebních povolení. V každém městě jsou totiž desítky černých staveb, nejčastěji jde o přístavby. Tomu má zabránit novela stavebního zákona, která by objekt bez povolení rovnou poslala k zemi. S novelou počítá vláda od roku 2021.
 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Další podpora Ukrajiny. Spojené státy pošlou pomoc za 933 miliard korun

Šéf Bílého domu Joe Biden podepsal zákon o poskytnutí pomoci Ukrajině ve výši téměř 933 miliard korun. Vojenská a humanitární podpora je údajně nejvyšším balíkem americké zahraniční pomoci za posledních alespoň 20 let. Spojené státy Ukrajině od začátku války poslaly pomoc zhruba za1,26 bilionu korun.

Krátká zpráva

USA plánují v dohledné době ponechat v Evropě 100 000 vojáků

Očekává se, že USA plánuje v dohledné budoucnosti rozmístit v Evropě 100 000 vojáků, pokud Rusko nebude eskalovat a ohrožovat Švédsko a Finsko nebo členy NATO, uvedlo CNN s odkazem na několik amerických představitelů. Počty by se mohly dočasně zvýšit, pokud NATO v Evropě uskuteční více vojenských cvičení, popřípadě by USA mohly přidat další základny, pokud se v Evropě změní bezpečnostní situace. Plány jsou zvažovány po čtvrtečním setkání vojenských velitelů NATO v Bruselu.

Píše se na Deník.cz