Alena Schillerová

Schillerová chce zvednout platy ve veřejné sféře o víc, než bylo v plánu

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne zvýšení platů ve státní sféře o 3 procenta. Původní návrh dvouprocentního navýšení chce upravit kvůli aktuálnímu vyššímu odhadu růstu inflace. Šéfka státní kasy to prozradila v České televizi.

Kvůli vyššímu odhadu inflace navrhuje ministryně financí Alena Schillerová zvýšení platů ve veřejné správě a službách o tři procenta, původně přitom navrhovala růst o 2 procenta.

"Vycházela jsem z odhadů inflace z jara, které předpokládala inflaci pro příští rok 1,6 procenta. Proto jsem navrhla růst platů dvě procenta. Nyní jsme odhadli inflaci pro příští rok na 2,4 procenta, takže je logické, že půjdu s návrhem, který bude vyšší," prozradila Schillerová.

Navrhovaný růst platů bude vláda řešit ještě s odbory. Ty navíc už v květnu oznámily, že požadují zvýšení platů u učitelů o patnáct procent. Pro neučitelské profese a zdravotníky pak odboráři požadují deset procent a pro ostatní pracovníky osm procent. Celou sumu chtějí rozdělit do základu výdělku, tedy do tarifů.

Související obsah

"Věřím, že stát chce, aby jeho zaměstnanci byli dobře ohodnoceni. Věřím, že se naše představy budou v nějakém koridoru blížit. Není pro nás akceptovatelné, aby růst platů byl na hranici inflace," uvedl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Poukázal na to, že výdělky stále výrazně zaostávají za výkonem české ekonomiky.

Ministerstvo financí ale nyní výhled růstu české ekonomiky pro letošní i příští rok zhoršilo. Zatímco původně v aktuálním roce ministerstvo očekávalo růst 2,5 procenta a příští rok 2,3 procenta, nově prognózu snížilo na 2,4 procenta v tomto roce a 2,2 procenta v roce 2020. Data zveřejnilo v materiálu pro čtvrteční jednání Výboru pro rozpočtové prognózy.

TN.cz

K tématu Alena Schillerová

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz