Írán

Mladá žena z Íránu si sundala hidžáb, soud ji za to potrestal 15 lety vězení!

Mladá žena z Íránu si sundala hidžáb, soud ji za to potrestal 15 lety vězení!
Zdroj: Profimedia

Mladá aktivistka si od íránského soudu odnesla 24 let za mřížemi. Z toho 15 let za to, že si sundala hidžáb. Jen o den dříve si vyslechly rozsudek i další tři aktivistky.

Dvacetiletá bojovnice za lidská práva Saba Kord Afshariová zřejmě stráví dlouhou dobu ve vězení. Íránský soud ji poslal za mříže mimo jiné kvůli "rozsévání korupce a prostituce tím, že si sundala hidžáb". Informaci přinesl britský zpravodajský portál Daily Mail.


Asfahariová stanula před soudem 19. srpna, 27. byl její obhájce informovaný soudem o rozsudku. Trest se prý prodloužil na dvojnásobek kvůli předešlým zatčením.

Žena s modrým šátkem je Asfahariová:


V pondělí odsoudil íránský soud další tři aktivistky, každou na šest let za mřížemi. Podle soudu se provinily spolčením proti národní bezpečnosti a protistátní propagandou.

Související obsah


Asfahariová je členkou hnutí White Wednesdays (Bílé středy). Hnutí protestuje proti společenským změnám, které v Íránu nastaly po islámské revoluci na konci sedmdesátých let minulého století. Ženy se musely začít zahalovat. Hnutí bojuje proti nošení hidžábu, ženy na znamení protestu nosí bílé šátky či přehozy.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Írán

Důležité Události

Píše se na Deník.cz