Sopka

Výbuch sopky v Itálii vyděsil turisty! Láva zapálila lesy v okolí. VIDEO

Turisty na italském ostrově Stromboli vyděsil ve středu výbuch stejnojmenné sopky. Sloupec popela byl vidět z dálky několika kilometrů a horká láva zapálila stromy v okolí. Exploze byla zřejmě silnější než ta v červenci, při které zemřel turista, stoupající na vrchol.

Sopka vybuchla krátce po poledni a začala do výšky několika metrů chrlit popel i kameny, které padaly do neobydlené oblasti okolo. Láva z vulkánu způsobila lesní požáry, než dotekla do moře. Informovala o tom italská agentura ANSA.

Exploze vyděsila turisty na italském ostrově, kteří sledovali následky i z velké dálky. Letecké záchranné týmy hasily požáry kolem sopky vodou z moře, kterou nabíraly pomocí vaků. Podle hasičů se nikdo nezranil, přestože byla erupce silnější než ta na začátku července, při které zemřel 35letý muž.

"Zrovna jsme byli na sopce Stromboli, když jsme ucítili malé erupce. Když jsme odešli, sopka vybuchla. Teď se znovu objevilo několik malých erupcí a v puse máme kovovou chuť. Čekáme, jestli nebude nutné pomoci s evakuací," uvedla Nicole Bremnerová, turistka z Londýna, na twitteru.

Požár a stoupající sloupec popela byl viditelný i z ostatních ostrovů. "Situace je pod kontrolou, ale pro jistotu jsme aktivovali postupy pro ochranu civilistů," sdělil Marco Giorgianni, starosta ostrova Lipari, který je největším z Eolských ostrovů.

Související obsah

Úřady zatím neinformovaly o tom, že by byla potřebná evakuace. Požáry zasáhly především neobydlenou část ostrova, ale tak oblast kolem obce Ginostra na západním pobřeží. Hasiči se je snaží co nejdříve uhasit.

Sopka naposledy vybuchla 3. července, kdy si vzala jeden lidský život. Při cestě na vrchol zemřel 35letý turista ze Sicílie, jeho kamarád z Brazílie utrpěl vážná poranění. Stromboli je symbolem Eolských ostrovů a vyhledávanou turistickou destinací. Ostrov obývá 500 lidí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz