Spalničky

Česko už není zemí, která vymýtila spalničky! Nemocných je dvojnásobek

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) není už Česko zemí, kde byly vymýceny spalničky. O tento statut přišla také Velké Británie, Albánie a Řecko. Organizace to ve čtvrtek uvedla ve své zprávě. Důvodem je i nízká proočkovanost obyvatel.

Podle komise, která se spalničkami v Evropě zabývá, se počet zemí, ve kterých se toto onemocnění podařilo vymýtit, snížil. Jen od začátku roku bylo v Evropě zaznamenáno téměř 90 tisíc případů spalniček. Za celý loňský rok to přitom bylo necelých 85 tisíc onemocnění.

Na základě statistik se proto Světová zdravotnická organizace nyní rozhodla odebrat České republice, Velké Británii, Albánii a Řecku status zemí, kde byly spalničky vymýceny. 

"Pokud v každé zemi nebude dosažena a udržena vysoká proočkovanost, budou děti i dospělí zbytečně trpět," říká lékař a předseda komise Günter Pfaff.

Související obsah

V České republice už se letos spalničkami nakazilo téměř 600 lidí. Polovina hygieniky potvrzených onemocnění byla v hlavním městě. Za celý loňský rok tato infekční choroba postihla dvě stě lidí. "Klesající proočkovanost je důvodem, proč se dnes objevily spalničky," sdělil primář dětského oddělení Jan Boženský.

Nakazit se navíc mohou také dospělí, kteří se proti spalničkám naočkovali, ale protilátky za roky zeslábly. Hasičské sbory, nemocnice nebo jaderné elektrárny proto stále proti spalničkám očkují své zaměstnance.

Podívejte se na případy spalniček v Česku:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz