Roupy

Počet lidí s roupy roste! Zákeřný parazit útočí hlavně na ty nejmenší

Počet lidí s roupy roste! Zákeřný parazit útočí hlavně na ty nejmenší
Zdroj: Profimedia

Kromě spalniček se vrací i další zapomenutá dětská nemoc, roupy. Podle údajů Státního zdravotního ústavu se loni tímto parazitem, ve srovnání s rokem 2010, nakazil trojnásobek lidí, tedy více než tisíc. A jejich počet zřejmě letos ještě poroste. V některých případech červ uhyne dokonce bez jakékoli léčby, v komplikovanějších pomůžou tablety.

Svědění konečníku, bolesti břicha, pomočování nebo poruchy spánku. To jsou hlavní příznaky roupů. Nemoc postihuje malé i dospělé.

Roupy měla i šestiletá dcera paní Alice z Ostravska. "Malá to měla asi před půl rokem, bylo to nepříjemné. Nezjistili jsme, odkud to dostala. Hodně ji to svědilo, dostala tabletky," popsala starostlivá matka.


"Ty samice, které žijí v tlustém střevě, vylézají ke konečníku a způsobují svědění," vysvětlila Jana Doležílková z Centra klinických laboratoří.

Související obsah


Nemoc se nazývá i nemocí špinavých rukou. Podle statistik ročně těchto onemocnění přibývá. Loni jich od ledna do července bylo přes tisíc, nejvíce v Olomouckém kraji.


Při nakažení je důležité vyvařování prádla, střídání ručníků, i ložního prádla. Léčbu by měli podstoupit všichni členové domácnosti. Nutné hlavně je dodržovat hygienu. Nejenom tedy koupání, ale po toaletě si umýt ruce a také před jídlem.

Podívejte se na reportáž TV Nova o spalničkách a roupech:


 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz