Doplněk stravy

Doplněk stravy je plný rtuti, varuje inspekce! Limit překročil 1,5milionkrát

Doplněk stravy je plný rtuti, varuje inspekce! Limit překročil 1,5milionkrát
Zdroj: SZPI

Inspektoři varují před internetovými nákupy potravin a doplňků stravy. Na eBay objevili tablety, které obsahovaly 1,5milionkrát rtuti více, než je povolené. Doplňky byly vyrobeny v Indii, kontroloři požádají o stažení z prodeje.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) varuje před doplňkem stravy s názvem Bruhat Vata Chintamani Rasa. Z webové stránky eBay, která funguje jako aukční síň, objednali dva typy tablet - "standard" a "premium". Výrobcem je indická společnost Shree Dhootapapeshwar Ltd.

Odborníci zjistili, že indický doplněk obsahuje extrémně nadlimitní množství rtuti. Výrobek označený jako "standard" tvořila rtuť z 16,4 %, rozbor potvrdil 164 000 mg na kg (164 gramů). V typu "premium" objevili experti 76 500 mg rtuti na kg (76,5 gramu). Evropský limit je přitom 0,1 mg na kg.

"Prodávající subjekt na www.ebay.com figuroval pod označením 'saurabh-enterprises', jde o společnost: 'saurabh sonavane, navdurga rahivasi seva sangh, gandhi nagar, galli no-6 Near shiv sena shaka, kurar village, mumbai - 400097, Maharashtra, India'," doplnil mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Inspektoři informovali o indickém doplňku stravy plném rtuti ostatní státy Evropské unie - pomocí evropského systému varování před nebezpečnými potravinami RASFF. Zároveň požádali o stažení výrobků z eBay.

Související obsah

Před těmito tabletami přitom kontroloři varovali už v dubnu, kdy se na SZPI obrátil ostravský Zdravotní ústav. Ten provedl laboratorní analýzu výrobku na žádost spotřebitele, který si ho zakoupil. Podle inspektorů je možné, že si ho mohou lidé objednat i na jiných e-shopech.

Bruhat Vata Chintamani Rasa byl dříve na eBay nabízen jako doplněk stravy, v současnosti se nachází v kategorii "přírodní a alternativní prostředky" a také "ostatní zdravotnické prostředky". Tablety tak vyvolávají dojem, že mají příznivé účinky na lidské zdraví či že dokonce přímo léčí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz