Domov důchodců

Unikátní domov pro mentálně postižené. Mají se tu cítit jako doma

V Praze 4 vyrostlo unikátní zařízení pro lidi s mentálním postižením, kteří navíc potřebují paliativní péči. Takové místo v Česku dosud nebylo. Služba chce napodobit domácí péči, kdy klienti bydlí pod jednou střechou, ale každý má zároveň svůj pokoj a soukromí.

Unikátní sociální služba usiluje, oproti neosobním ústavům, o simulaci domácí péče. Díky ní by nemocní měli mít možnost důstojného dožití. "Naši klienti jsou často v těchto těžkých chvílích buď přemedikovaní, anebo ve většině případů na kurtech. A my jsme si řekli, že takhle ne, a to byl i velký impulz takovou službu postavit," uvedla Lenka Kohoutová, ředitelka Domova Sulická.

Soukromí zajistí jednolůžkové pokoje místo hromadných nemocničních lůžek. Domovu se musí podobat i vše ostatní. "Chceme, aby i to, co patří zdravotníkům, vypadalo jako domácí - nikdo tady nechodí v munduru, ani zdravotní sestry, ani pracovníci v sociálních službách," popsala Kohoutová.

Vybudování zázemí pro klienty s mentálním postižením, kteří potřebují paliativní péči, stálo 72 milionů korun. Celou výstavbu zainvestovalo hlavní město Praha. To se taky z více než poloviny stará o financování provozu, který ročně vyjde asi na 100 milionů korun.

Související obsah

"58 % toho rozpočtu je financováno z kapitoly hlavního města Prahy, zhruba 22 % je od ministerstva práce a sociálních věcí, část je hrazena přímo z vlastních příspěvků klientů, část je řešeno formou darů," vypočítal pražský radní Jan Chabr (TOP 09).

K dispozici je i řada aktivit. Setkávání probíhá ve společných obývácích, odborní asistenti zase pomáhají s rozvojem různých schopností. Klid a bezpečí klienti nachází v multismyslové místnosti.

Nové oddělení pro mentálně postižené pacienty s nevyléčitelnými chorobami bude slavnostně otevřeno v pondělí.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

Dle dosavadních zjištění je „téměř jisté“, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější, prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě omikronu před těžkou formou onemocnění koronavirem.

Píše se na Deník.cz