Domácí

Kůrovcová kalamita se dál šíří, hmyz napadá i jiné druhy stromů

Kůrovcová kalamita, která decimuje české lesy, se šíří dál. Brouk začal ve velkém požírat už i borovice. Celé lesní porosty už jsou zasaženy například na Znojemsku a v okolí Brna. Na vině je extrémní sucho. Podle lesníků trvá vypěstování kvalitního porostu zhruba 100 let.

Velmi špatně dopadly borovice u Kuchařovic na Znojemsku. Pod kůrou je dřevo plné cestiček od hmyzu. Uschlých stromů je tam celý hájek. Další jsou u sousední obce Suchohrdly. Za vše může podle lesníků extrémní sucho.

Borovice mají sice hlubší kořeny než smrky, ale hladina podzemní vody je v současné době tak nízká, že na ni stromy nedosáhnou, slábnou a usychají. Když pak nastoupí hmyz, strom uhyne.

"Existují lokality v České republice, kde lýkožrout smrkový napadá i borovice. Smrk není jeho výhradní potravou," uvedl entomolog Petr Doležal.

Dál je to stejné jako u smrků. Pokud se brouci přemnoží a překonají obranyschopnost stromu, odumírá. Právě v okolí Kuchařovic na Znojemsku je pryč podle lesníků už 60 procent borovic. Situace začíná být kritická i v Polabí. A hostina nekončí, kůrovců je totiž přes sto druhů a napadají i další stromy.

Související obsah

"V současnosti se na několika místech přemnožili kůrovci například z jasanu. Čili mnoho jasanů je zahubeno. Existují kůrovci, kteří preferují modřín," doplnil Doležal.

Loni kvůli kůrovcové kalamitě u smrků udělili inspektoři životního prostředí státnímu podniku Lesy České republiky rekordní pokutu tři a půl milionu korun. "Ty úkony, které měl udělat, on prostě neprovedl, což je prokázáno. Pokuta je pravomocná," vysvětlil ředitel České inspekce životního prostředí Erik Geuss.

V lesích se teď podle Lesů České republiky těží prakticky jen kůrovcové dřevo. Pokud v příštích letech nebude častěji pršet, může se podle odborníků situace ještě rapidně zhoršit.
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Muž postřelil v mexickém hotelu tři Kanaďany, jeden zemřel

Spor mezi hotelovými hosty v mexickém letovisku na karibském pobřeží nedaleko Cancúnu vyvrcholil střelbou. Tři kanadští turisté skončili v nemocnici, kde jeden z nich zemřel. Střelec je na útěku a hledá ho policie. Důvod hádky zatím strážci zákona nezveřejnili.

Krátká zpráva

Japonsko zasáhlo silné zemětřesení

Jihozápad Japonska zasáhlo zemětřesení o síle 6,6 stupně, informovala agentura Kjódó. Epicentrum zemětřesení se nacházelo u nejjižnějšího ze čtyř hlavních japonských ostrovů, tedy Kjúšú. Na několika místech popraskalo vodovodní potrubí a objevily se i problémy s výpadky elektřiny. Žádné oběti na životech hlášené nejsou.

Píše se na Deník.cz