Lanovka

Kauza lanovky na Sněžku bobtná! Policie rozšířila obvinění!

Královéhradečtí kriminalisté rozšířili obvinění lidí z bývalého vedení Krkonošského národního parku (KRNAP) a obecního úřadu v Peci pod Sněžkou. Už v lednu jich obvinili deset z dotačních podvodů a poškození zájmů Evropské unie. Teď pěti z nich přibylo i obvinění týkající se samotné lanovky na Sněžku.

Od začátku letošního roku má na krku obvinění už deset lidí. Pět z nich ale podle kriminalistů spáchalo další trestné činy, o které nyní jejich obvinění rozšířili. Podle informací televize Nova tři lidé z bývalého vedení národního parku a dva z vedení města pochybili také tím, že tyto dvě instituce mezi sebou neměli podepsanou žádnou smlouvu o pronájmu pozemků, na kterých stojí lanovka na Sněžku.

Pozemky jsou státu a spravuje je Krkonošský národní park. Lanovka je naopak obce a KRNAP neměl podle obvinění uzavřenou žádnou smlouvu o pronájmu pozemků. Podle policistů stát přišel už nyní o 1,6 milionu korun.

"Škoda, kterou máme nyní vyčíslenou, je 9,6 milionu korun. Dílčím způsobem se jedná o škodu, která by teprve vznikla při předpokládané životnosti lanovky, která je třicet let,“ vysvětluje policejní mluvčí Ivana Ježková.

Související obsah

Podle policistů jde o zločin zneužití pravomocí úřední osoby. Lidé, kteří byli ve vedení KRNAPu, jsou obviněni i z porušení povinností při správě cizího majetku. Za to jim hrozí až dvanáctiletý trest. Samotné vyšetřování všech devět fyzických a jedné právnické osoby se táhne od roku 2017.

V loňském roce kriminalisté provedli zátah například v sídle KRNAPu nebo na obecním úřadu v Peci pod Sněžkou. V lednu pak některé z obviněných přivezli v poutech k výslechům přímo na kriminální policii do Hradce Králové. Byl mezi nimi například starosta Pece pod Sněžkou nebo bývalý ředitel Krkonošského národního parku.

pan, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz