Andrej Babiš

"Nečekaná zpráva". Milionu chvilek se nelíbí návrh zastavit stíhání Babiše

K návrhu státního zástupce zastavit stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v případu farmy Čapí hnízdo se už v pondělí vyjádřila většina opozičních stran. Spolek Milion chvilek pro demokracii zprávu okomentoval až v úterý. Podle něj v celé kauze panuje řada zmatků a nejasností.

Podle spolku Milion chvilek pro demokracii se v pondělí Česko dozvědělo překvapivou zprávu. Deník N přišel s informací, že žalobce Jaroslav Šaroch zastavil trestní stíhání Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo.

Organizátoři protivládních protestů připomínají, že státní zástupce Šaroch pouze navrhl zastavení svému nadřízenému Martinu Erazímovi, který je vedoucím Městského státního zastupitelství v Praze. 

Šarochův návrh zastavit stíhání je však podle spolku nečekaný. "Státní zástupci obecně zastavují trestní stíhání jen výjimečně. Překvapivé je však především to, že Šaroch navrhl stíhání zastavit poté, co celé čtyři roky s policií na vyšetřování kauzy spolupracoval," napsali zástupci spolku na svém facebooku. 

Překvapeno bylo už v pondělí také samotné Městské státní zastupitelství v Praze i Unie státních zástupců. "Pokud dozorový státní zástupce, který kauzu zpracovával čtyři roky, shledal zahájení trestního stíhání důvodným, měl by vysvětlit, jaké okolnosti, zjištěné po jeho zahájení, jej vedly k vydání meritorního (podstatného - pozn. redakce) rozhodnutí," stojí v reakci unie. 

Milion chvilek pro demokracii zároveň tvrdí, že kauza Čapí hnízdo je velmi důležitá. Podle spolku se hraje o nezávislost justice a orgánů činných v trestním řízení. "Hraje se také o důvěru občanů v to, že se všem měří stejně," píše organizace na sociální síti a zároveň zdůražňuje, že i v případě, kdy by byl Andrej Babiš obžalován, se nic nezmění na voličských preferencích, na složení vlády, ani na mocenské rovnováze.

Související obsah

"Netvrdíme, že je Andrej Babiš vinen. Tvrdíme, že muž v tak kolosálním střetu zájmů nemá ve vedení státu co dělat, protože to celý stát a důvěru občanů v něj poškozuje," dodává spolek.

Spolek dokázal dostat na pražskou Letnou v červnu tohoto roku okolo 250 tisíc lidí. Demonstrace se tak stala největším protestem od roku 1989. "Přišli jsme se sem postavit za demokracii,“ vzkázal tehdy účastníkům místopředseda spolku Benjamin Roll. "Nesmíme usnout na vavřínech, bude to ještě běh na dlouhou trať," dodal.

Rozhodne se za několik týdnů

Jestli bude, nebo nebude český premiér kvůli kauze Čapí hnízdo postaven před soud, se rozhodne až za několik týdnů. Finální rozhodnutí je teď na vedoucím městského státního zastupitelství, který posoudí údajný návrh Jaroslava Šarocha na zastavení stíhání premiéra.

Související obsah

Jaroslav Šaroch je v tuto chvíli nejznámější státní zástupce v Česku. Už v minulosti měl ale na starosti případy, které se zájmem sledovala celá republika. Podle dostupných informací na městském státním zastupitelství pracuje více než patnáct let. Ke svým případům prý přistupuje až puntičkářsky.

O takto exponovaném případu to platí dvojnásob. Podle kuloárních informací se cítí dozorový státní zástupce dlouhodobě pod tlakem. Podle politologů se ale pod tlakem teď možná ještě víc cítí soudci, kteří by případ museli případně rozhodnout.

"Je úsměvné, že týden před tím byl pan Šaroch vnímán jako jedinečná záruka spravedlivého vyšetřování. A možná, pokud rozhodl jak rozhodl, je v pondělí vnímán jako slabý článek procesu," tvrdí politolog Jan Kubáček.

Už před pěti lety Jaroslav Šaroch například vyhověl stížnosti bývalého šéfa Sazky Aleše Hušáka, kterému za pokus o podvod se směnkou na 50 miliónů hrozilo devítileté vězení. Loni zrušil stíhání bývalého ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka kvůli podezření z přípravy dotačního podvodu.

Související obsah

Návrh dozorujícího státního zástupce v kauze Čapí hnízdo teď musí posoudit jeho nadřízený. Vedoucí městského státního zastupitelství vydá konečné rozhodnutí zřejmě až za několik týdnů. Odůvodnění státního zástupce Šarocha má totiž 90 stran a samotný spis pak 23 tisíc.

"lhůta pro činnost vedoucího státního zástupce není dána. Každopádně vedoucí státní zástupce k tomu bude přistupovat bez zbytečného odkladu," popsal mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.

Šéf městského státního zastupitelství se může s názorem Šarocha buď ztotožnit, nebo mu odůvodnění vrátit s připomínkami k přepracování. Do věci ale může zasáhnout i vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která už loni Šarocha veřejně pokárala, že v případu postupuje pomalu.

Její úřad si může spis vyžádat, nebo případ dokonce převzít. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman má zase možnost případně i zrušit pravomocné rozhodnutí do 3 měsíců od nabytí právní moci.

Reakce premiéra Babiše na údajné zastavení jeho stíhání:

 

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz