Domácí

Vakcína proti rakovině děložního čípku ochrání před nádorem i muže

Vakcína proti rakovině děložního čípku ochrání před nádorem i muže
Zdroj: Profimedia

Lékaři ročně odhalí zhruba tisíc případů rakoviny děložního čípku - téměř polovina z nich přitom končí smrtí. Vážnému onemocnění se dá do velké míry předejít prevencí a také očkováním. Vakcína však nepomáhá jen ženám, ale chrání před nemocemi i muže.

Rakovina je strašákem moderní civilizace a přestože karcinom děložního čípku nepatří mezi největší zabijáky, každoročně si vyžádá mnoho životů. Ročně lékaři odhalí až téměř tisíc případů.

Rakovinu děložního čípku způsobují lidské papillomaviry (HPV), které se přenášejí především pohlavním stykem. Většinou po sobě žádné znatelné následky nezanechají, mohou se ale rozvinout až v nádorové onemocnění. Počet případů podle světové zdravotnické organizace přibývá.

V prvních stádiích je nemoc prakticky bez příznaků. Včasné odhalení přitom zvyšuje šance na vyléčení. V Česku proto lékaři zavedli pravidelná vyšetření, která mohou odhalit rakovinu už v raných stádiích. Ženy však často tyto pravidelné kontroly zanedbávají. Každoročně tak nemoci podlehne zhruba 40 % pacientek.

Související obsah

Jedním ze způsobů, jak se nemoci vyvarovat, je očkování. Na výběr jsou hned tři vakcíny - Cervarix, Gardasil a Gardasil 9 a využít je mohou nejen ženy, ale i muži. Ty očkování chrání před rakovinou konečníku a genitálními bradavicemi. Očkovaní muži navíc neohrožují nákazou své partnerky. Jako latentní přenašeči totiž bývají častokrát zdrojem nemoci jejich partnerky.

Chlapcům a dívkám ve věku 13 a 14 let let očkování hradí pojišťovna. Vakcíny obsahují ochranu proti těm typům lidských papillomavirů, které mají na svědomí většinu případů rakoviny děložního čípku a těm, které jsou nejagresivnější. Vakcína Cervarix chrání proti dvěma typům, vakcína Gardasil proti čtyřem typům a vakcína Gardasil 9 dokonce proti devíti typům papillomavirů.

Důležitá je však i prevence. I očkované ženy by měly chodit na pravidelné prohlídky alespoň jednou za rok ke svému gynekologovi. Ten je jediný, kdo dokáže rakovinu děložního čípku odhalit v raném stádiu. Experti navíc doporučují vyvarovat se častého střídání sexuálních partnerů a používat při sexu ochranu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz