Maturita

Studenti se bouří proti maturitě z matematiky. Ministr s nimi souhlasí

Studenti se bouří proti povinné maturitní zkoušce z matematiky. Ta by měla gymnazisty čekat už v roce 2021 a ostatní obory o rok později. Proti povinné maturitě už za dva roky je i ministr školství Robert Plaga. Její zavedení by chtěl o několik let odsunout.

Studentům se vidina povinné maturity z matematiky ani trochu nezamlouvá. "Moc s ní nesouhlasím, a nesouhlasím hlavně s tím, aby byla jednoúrovňová, protože si myslím, že na každé škole je ta úroveň matematiky jiná,“ vyjádřil se student třetího ročníku pražského gymnázia. Patří mezi ty, kterých by se měla povinná maturita z matematiky týkat už za dva roky.

Radost studentům ale nejspíš udělal ministr školství Robert Plaga (ANO). "Ministerstvo má záměr zrušit povinnou maturitu z matematiky a nechat tam tu volbu mezi cizí jazyk a matematiku,“ řekl Plaga. Podle něj totiž žáci matematice v praxi nerozumí a je potřeba nejdříve zlepšit kvalitu výuky předmětu.

Odborná veřejnost ale volá spíše po tom, aby byla zkouška povinná. "My se domníváme, že matematika stejně jako cizí jazyk a jako mateřský jazyk je základem vzdělání. A že by tu maturitu z těchto tří předmětů měli skládat všichni,“ tvrdí Renata Schejbalová z Asociace ředitelů gymnázií ČR.

Související obsah

Z dat Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání vyplývá, že za posledních pět let si matematiku jako volitelný maturitní předmět volí čím dál méně studentů. Zatímco v roce 2015 v řádném termínu maturitní úlohy počítalo více než 19 tisíc, v letošním roce jen asi 13 a půl tisíce studentů. A stejně tak klesá i počet neúspěšných maturantů.

"Jsem velmi rád, že to důležité, co jsme řešili, tak bylo jakým způsobem přistoupit k té systémové proměně vzdělávání našich žáků a studentů v matematice,“ dodal Plaga. Školská tripartita v úterý řešila kromě maturit i nový model financování škol nebo plánovaný růst platů učitelů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz