Státní maturita

Povinná maturita z matematiky? Studenti už roky netuší, co je čeká

Povinná maturita z matematiky? Studenti už roky netuší, co je čeká
Zdroj: Profimedia

Povinná maturita z matematiky je mezi studenty i odborníky dlouhodobě třaskavým tématem. Gymnazisty má ale čekat už v roce 2021, ostatní středoškoláky pak o rok později. Proti tomu se aktuálně postavil ministr školství Robert Plaga (ANO). Podle něj je potřeba nejprve zlepšit kvalitu výuky. Zavedení povinné zkoušky přitom mnoho let chválí zástupci školských asociací i experti na vzdělávání. Politici se však shodnout nemohou.

Maturitu z matematiky museli studenti skládat i před rokem 1989. Už od 60. let však byla povinná pouze na některých školách. Maturanti se tak obávané matematice nevyhnuli například na přírodovědecky zaměřených školách. Od 80. let ji pak skládali studenti jen na matematických a matematicko-fyzikálních gymnáziích. 

Po revoluci patřila matematika u zkoušky z dospělosti pouze mezi volitelné předměty. Vše změnila až státní maturita, která byla spuštěna v roce 2011. Studenti si kromě povinné češtiny musejí vybrat, zda budou zkoušku skládat z cizího jazyka, nebo matematiky. Tu si při první státní maturitě vybrala polovina studentů, patnáct procent z nich ale u zkoušky neuspělo.

V dalším roce se pak tehdejší ministr školství Petr Fiala (ODS) omlouval studentům za příliš těžký maturitní test z matematiky. Studenty prý zbytečně stresoval a nepřispěl k tomu, aby státní maturitě důvěřovali. "Jménem ministerstva školství bych se chtěl omluvil všem, kteří byli touto chybou postiženi, především maturantům," vzkázal tehdy Fiala. 

Zlomový byl rok 2016. Po letech diskuzí totiž poslanci schválili novelu školského zákona, ve které se objevila povinná maturita z matematiky od školního roku 2020/2011. Návrh bývalé ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) tehdy podpořili koaliční poslanci ČSSD, ANO a KDÚ-ČSL.

"Chtěla bych uklidnit maturanty. Povinná maturita z matematiky se netýká zdravotnických škol, učňovských oborů, sociálních oborů," řekla tehdejší ministryně s tím, že se studenti nemají čeho bát. Nutnost maturity z matematiky už naznačila také strategie vzdělávací politiky České republiky, kterou v roce 2014 schválila vláda. Povinnost by podle dokumentu měla snížit nerovnost vzdělání mezi absolventy jednotlivých středních škol.

Zavedení povinné matematiky přivítali také zástupci školských asociací, zaměstnavatelských svazů a expertů na vzdělávání. "Je nejen základ počtů, ale i logického myšlení a i takové obory, jako medicína, vyžadují základní znalosti z matematiky. Proto nechápu, jak vůbec může někoho napadnout, že by matematika nebyla povinnou součástí maturity. Proto si myslím, že zcela jistě má být její součástí," prohlásil například přednosta Kardiocentra a Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEMu Jan Pirk.

Související obsah

Na program jednání vlády se maturita z matematiky dostala v prosinci. Tehdy vláda schválila, že bude povinná maturita z ní zavedena pouze na gymnáziích a lyceích. Ministři se totiž neshodli, na kterých odborných školách by se od jara 2022, nebo 2023 mělo z matematiky povinně maturovat.

Další bývalý ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) ji chtěl spustit přitom už v roce 2019. Současný šéf resortu školství Robert Plaga (ANO) by rád její zavedení v roce 2021 o několik let odsunul.

"Ministerstvo školství má záměr zrušit povinnou maturitu z matematiky a nechat tam tu volbu mezi cizí jazyk a matematiku,“ řekl Plaga. Podle něj totiž žáci matematice v praxi nerozumí a je potřeba nejdříve zlepšit kvalitu výuky předmětu.

Z dat Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání vyplývá, že za posledních pět let si matematiku jako volitelný maturitní předmět volí čím dál méně studentů. Zatímco v roce 2015 v řádném termínu maturitní úlohy počítalo více než 19 tisíc studentů, v letošním roce jich bylo už jen asi 13,5 tisíce.

Studenti se bouří proti povinné maturitě z matematiky:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz