Zahraničí

Indové našli svůj přistávací modul na povrchu Měsíce, pokouší se s ním spojit

Indové našli svůj přistávací modul na povrchu Měsíce, pokouší se s ním spojit
Zdroj: Profimedia

Mnoho lidí v pátek večer našeho času s napětím očekávalo, zda se podaří Indii přistání na Měsíci. Bohužel indická vesmírná agentura ztratila těsně před přistáním s modulem kontakt, jeho osud tak stále není jasný. Sondě, která zůstala na oběžné dráze, se podařilo přistávací modul Vikram vyfotit, Indové se stále nevzdávají a pokouší se navázat spojení.

Indická organizace pro vesmírný výzkum (ISRO) se v pátek pokusila o přistání s jejich landerem Vikram na Měsíci. Vše vypadalo slibně, nicméně zhruba dva kilometry nad povrchem ztratila ISRO se svým přistávacím modulem kontakt.

Nikdo kvůli tomu nemá tušení, zda se přistání podařilo, nebo Vikram tvrdě narazil do povrchu Měsíce. Sondě Čandraján 2, která zůstala na oběžné dráze a sbírá další data, se podařilo ztracený lander nafotit.

ISRO zatím snímek nezveřejnila, nicméně se podle portálu Space.com stále pokouší s Vikramem spojit. Žádný signál ale nebyl zachycen.

Související obsah

Vikram a měsíční vozidlo Pragyan, které se mělo v případě úspěchu prohánět po povrchu Měsíce, by měly podle portálu theprint.it vydržet funkční zhruba 14 pozemských dní, během té doby se bude ISRO pokoušet s přistávacím modulem spojit.

Sonda na oběžné dráze by se nyní měla snést blíže k povrchu Měsíce, aby se podařilo Vikram lépe nafotit.

Podívejte se na start rakety, která vynesla modul na Měsíc:


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz