Leukémie

Astrid hledá dárce kmenových buněk! Nevyhovuje zatím nikdo na světě

Astrid hledá dárce kmenových buněk! Nevyhovuje zatím nikdo na světě
Zdroj: facebook/ Help Astrid

41letá Astrid z Německa už rok zoufale pátrá po dárci kmenových buněk, který by jí zachránil život. Žena totiž trpí akutní formou leukémie a kmenové buňky jsou jediným způsobem léčby, který by ji mohl pomoci. Má to však háček – Astrid je mulatka a kvůli tomu se pro ni zatím na celém světě neobjevil jediný vhodný dárce.

Astrid je dcerou bavorské Němky a Nigerijce. Podle německé organizace DKMS jsou na světě však méně než 3 % dárců kmenových buněk, kteří jsou míšenci. "Na celém světě je zaregistrovaných okolo 30 milionů dárců kmenových buněk. Drtivá většina z nich jsou běloši," uvedl pro BBC hematolog Hermann Einsele, který Astrid pomáhá.


Aby se pro ženu našel vhodný dárce, musí být tento člověk mulat ve věku mezi 17 až 55 lety. Záleží však na mnoha dalších lékařských faktorech, které šance Astrid snižují na minimum. Statečná Němka ani její rodina to však nevzdává. Založila facebookovou stránku, skrze kterou se snaží najít vhodného dárce po celém světě.


Její příspěvky se začaly masově šířit. Stovky lidí z celkem tří kontinentů – Evropy, Afriky a Ameriky - díky kampani dorazily do ordinací lékařů, aby zjistily, jestli jsou vhodnými dárci. Zatím se však nenašel ten pravý.

Související obsah


Pokusit se pomoci mohou i čeští míšenci, a to registrací v Českém národním registru dárců kostní dřeně nebo Českém registru dárců krvetvorných buněk. Nastávající maminky mohou pomoci darováním pupečníkové krve do Banky pupečníkové krve ČR.


Příběh Astrid je o to silnější, že nejde o jedinou tragédii, která její rodinu postihla. Žena má dva zdravé syny ve věku 9 a 11 let, její manžel měl však v roce 2014 ošklivou autonehodu a od té doby je upoutaný na invalidním vozíku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz