Koněv

Praha chce přesunout Koněva. Ruský senátor žádá vůči Česku sankce!

Rozhodnutí Prahy 6 přesunout sochu sovětského maršála Koněva rozzuřilo Rusy. Senátor ruské Rady federace Sergej Cekov chce Česko potrestat a vůči České republice zavést sankce. Podle jeho představ by měly zasáhnout především turistický ruch.

Pražští zastupitelé ve čtvrtek krátce před pátou hodinou odhlasovali přesunutí Koněvovy sochy a její nahrazení jiným památníkem osvobození. Pro se vyslovilo 33 zastupitelů, proti byla jediná zastupitelka. Koněvova socha by se měla přesunout na jiné důstojné místo.

To se ale Rusům vůbec nelíbí. "Desetitisíce našich vojáků padly při osvobozování Československa, ale místo vděku jsme se dočkali jen zneuctívání památky osvoboditelů. Musíme reagovat principiálně a tvrdě a zavést ekonomické sankce," řekl pro agenturu RIA Novosti Cekov, který zastupuje v ruské Radě federace anektovaný Krym.

"Vzhledem k tomu, že v Evropské unii myslí jen na peníze, a morální a duchovní hodnoty pro ně nic neznamenají, musíme je potrestat ekonomicky. Konkrétně úplně zastavit turistickou výměnu s Českou republikou," žádá senátor, který je zároveň členem zahraničního výboru Rady.

Zastupitelstvo Prahy 6 začalo zasedat v deset hodin dopoledne, na stejnou dobu byla naplánovaná i demonstrace. Na jedenáctou hodinu byla jako pevný bod zařazená diskuze kolem sochy maršála Koněva.

Takto hlasovali zastupitelé o přesunutí sochy:

Na jednání zastupitelstva navrhl starosta Ondřej Kolář (TOP 09), aby zastupitelé hlasovali o Koněvově soše tajně. Zdůvodnil to výhružkami, které se zaměřují na jeho osobu. "Nechci a nepřipustím, aby bylo lidem vyhrožováno, že mají vlastní názor," pronesl Kolář. Tajné hlasování nakonec neprošlo.

Jednání se účastní i poslanci Zdeněk Ondráček (KSČM), Ivana Nevludová (za SPD) a Jan Lipavský (Piráti) a senátor Jiří Růžička (za TOP 09 a STAN). Před zastupiteli a hosty chtěla vystoupit i bývalá komunistická poslankyně Marta Semelová. Jelikož ale nemá trvalé bydliště na Praze 6, o povolení jejího vystoupení zastupitelstvo hlasovalo a návrh zamítlo.

Na demonstraci před radnicí se sešlo několik desítek protestujících, ke kterým promluvila předsedkyně strany Česká suverenita Jana Volfová. Ta poslala vzkaz i Kolářovi. "Pane starosto, děláte hanbu svému obvodu, odstupte," pronesla.

 
Jako již v předešlých letech i tento rok se na sochu zaměřili vandalové. Pomník opatřili nápisy, které odsuzují Koněvovu historickou úlohu. Městská část se poté rozhodla ji zakrýt plachtou, aby se předešlo dalším útokům. Jiní vandalové ovšem plachtu opakovaně strhli.

Související obsah


Dění kolem sochu způsobilo mezinárodní pnutí. Rusům se nelíbí přístup městské části. Ruský ministr kultury označil dejvického starostu za nacistu. Ozvala se dokonce Koněvova dcera, která navrhla přesunout pomník do Ruska. Více si přečtěte zde.


Kritici Koněva poukazují na jeho roli při potlačování Maďarského povstání a řešení berlínské krize. Zastánci naopak vyzdvihují jeho úlohu jako velitele jednotek, které vytlačily nacistickou armádu z československého území.
 

 Podívejte se na záběry ze čtvrteční demonstrace:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koněv

Důležité Události

Krátká zpráva

Auto v Praze srazilo dva chodce. Jsou vážně zranění

Vážná nehoda se stala v sobotu v noci v pražských Holešovicích. Auto tam srazilo dva chodce. "40letý muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy a mnohačetná poranění. Po resuscitaci jsme ho převezli do motolské nemocnice. 39letý muž utrpěl úraz nohou a hlavy. Při vědomí jsme ho transportovali do vinohradské nemocnice," informovali na twitteru záchranáři. Policisté nyní zjišťují, co se přesně stalo, a zda dvojice přecházela přes přechod. "Alkohol u řidiče osobního auta byl negativní," sdělila policie.

Píše se na Deník.cz