Kontroverzní pomník

Ozvala se dcera maršála Koněva: Sochu chce odvézt do Moskvy!

Maršál Koněv
Zdroj: TV Nova
Petr Zelený
Petr Zelený
Aktualizováno 8.9. 2019 20:55
Téma:

Už řadu dní panují hádky kvůli soše sovětského maršála Ivana Koněva v Praze. Nyní se ozvala dcera vojevůdce. Řekla, že se pokusí pomník převézt do Moskvy.

"Zatímco se Češi dohadují o interpretaci své vlastní historie, tak mě napadlo přestěhovat památník mého otce z Prahy do Ruska," cituje maršálovu dceru Nataliji portál ruského týdeníku Zvezda.

 

Koněvová dodala, že vzhledem k hádkám, sporům a kontroverzím bude podle ní lepší sochu přestěhovat do Moskvy, "protože neexistují záruky, že vandalové ji nechají na pokoji."

 

Památník by podle ní mohl stát v Moskvě v ulici, která nese jméno jejího otce. Koněvová připomněla, že podobným způsobem se stěhoval do Ruska na přelomu 80. a 90. let i pomník z polského Krakova.

 

 

"Je-li to pravda, pak jde ze strany paní Koněvové o velmi moudré a vstřícné gesto a patří jí poděkování. Je jen škoda, že jej ruská strana neučinila dřív, když jsme jí sochu opakovaně nabízeli," uvedl starosta Prahy 6 Ondřej Kolář na facebooku v reakci na informaci.

 

Vyjádření Koněvové je další kapitolou v kauze, která vypukla poté, co Praha 6 rozhodla, že pomník maršála Koněva zakryje plachtou, prý kvůli útokům vandalů.

 

To se nelíbilo mimo jiné mluvčímu prezidenta Jiřímu Ovčáčkovi, později se ozval i ruský ministr kultury, který přirovnal starostu Prahy 6 k představiteli nacistické strany NSDAP. Následně se do sporu vložil i český ministr zahraničí Tomáš Petříček, který vyzval k věcné debatě, ne útokům.

 

Pusťte si reportáž z tohoto týdne:

 

TN.cz