Domácí

Summit V4 v Praze, zástupce Kosova po Zemanově prohlášení nedorazil

Na Pražském hradě se ve čtvrtek sešli premiéři Visegrádské čtyřky, tedy Česka, Slovenska, Polska a Maďarska. Probírali především nové složení Evropské komise, ve které země V4 získaly dva místopředsednické posty. Pracovního oběda se pak zúčastnili i premiéři pěti států západního Balkánu. V4 chce prosadit jejich přijetí do Evropské unie.

Složení Evropské komise, finanční rozpočet po roce 2020, brexit nebo řešení klimatických otázek. Kvůli těmto tématům se do Prahy sjeli premiéři Peter Pellegrini, Viktor Orbán a Mateusz Morawiecki.

Premiéry V4 přivítal předseda vlády Andrej Babiš na Pražském hradě v půl jedenácté dopoledne. Čtveřice poté zhruba hodinu a půl jednala za zavřenými dveřmi. "My jsme v očekávání, jakým způsobem bude fungovat nová Evropská komise," uvedl Andrej Babiš.

"Už nejsou slyšet ti, kteří kritizovali, že Visegrádská čtyřka nemá žádného místopředsedu Evropské komise, protože nyní máme dva. To je obrovský úspěch," zhodnotil Morawiecki.

K premiérům V4 se před pracovním obědem přidali předsedové vlád balkánských zemí a to Srbska, Severní Makedonie, Černé Hory, Albánie a Bosny a Hercegoviny. Hlavním tématem bylo posílení spolupráce obou regionů.

Související obsah

"Jsme přesvědčeni, že by balkánské země měly být přijaty do Evropské unie, to není zátěž, to je příležitost. Evropská unie bude silnější," myslí si Orbán. "Benefity daleko převyšují případná negativa a obavy," doplnil Pellegrini.

"Politika Evropské unie je podle mého názoru nejúčinnějším nástrojem pro podporu stability, bezpečnosti, demokracie a prosperity na západním Balkáně," sdělil Babiš.

Summit byl ukončen krátce po třetí hodině odpoledne. Na další ale Praha dlouho čekat nebude. Česko předsedá V4 až do konce května roku 2020.

klma, tn.cz / TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz