Čapí hnízdo

Čapí hnízdo se táhlo 4 roky. Experti řekli, jak konec kauzy ovlivní politiku

Kauza Čapí hnízdo trvá už čtyři roky a podle politologů neměla na rozhodování voličů i nevoličů hnutí ANO příliš velký vliv. Kauza, ve které bude mít poslední slovo nejvyšší státní zástupce, ale bude mít podle odborníků ještě dohru v politickém souboji.

Od chvíle, kdy se na veřejnost dostalo, že je Andrej Babiš vyšetřován, se v Česku konaly sedmery volby. Hnutí ANO většinu z nich vyhrálo.

Kauza Čapí hnízdo, která začala v prosinci 2015, podle politologů na volební preference hnutí ANO příliš velký vliv neměla.

Volební preference hnutí ANO v průběhu čtyř let zůstaly například podle průzkumů agentury STEM stále na stejné úrovni.

A to, že obvinění premiéra nemělo na jejich názor vliv, potvrzují i voliči oslovení v anketě televizí Nova. "Já jsem na něj měl furt stejný názor," řekl jeden z respondentů. "Furt stejný, nelíbí se mi," dodává další. Další respondent uvedl, že kvůli kauze spíše změnil názor na právní systém.

Premiérovi soupeři v boji o přízeň voličů, posledním vývojem v kauze ztratili část munice v politickém souboji.

"Nebudou-li chtít napadat vysloveně náš právní systém tak budou muset uznat, že jejich argument nebyl platný," řekl televizi Nova politolog Jan Herzmann.

Související obsah

Politolog Jan Pehe si nemyslí, že by opozice opustila antibabišovskou kampaň. Rozhodnutí státního zástupce o zastavení trestního stíhání může využít podle politologů i sám předseda hnutí. "Myslím, že toho nebude využívat nějakým bombastickým způsobem, ale bude říkat 'Podívejte se, já jsem to celou dobu čekal'," předpokládá Pehe.

Vývoj v kauze má podle politologů nepřímý dopad i na strany, které s vládním hnutím nyní spolupracují. "Sociální demokracie a komunisté mohou nyní říkat, že podporují politika, který není trestně stíhán, což je určitě jim uvolní ruce," dodal Pehe.

vbo, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz