úřady

Matka se skrývá s dětmi před úřady! Syny jí chtějí odebrat

V Česku je každoročně několik tisíc dětí odebráno z péče rodičů. Úřady teď řeší složitý případ matky, která se před nimi skrývá i se dvěma syny. Kvůli vyhroceným vztahům s bývalým manželem totiž soud rozhodl o dočasném umístění obou dětí v SOS vesničce. Matka teď exkluzivně promluvila pro Televizi Nova.

Místo domlouvání kroužků, hledání přechodného domova v utajení - takový začátek školy zažívá paní Pavla se svými dvěma syny. "Nemůže ode mě někdo čekat, že bych děti odnesla do dětského domova. Měla bych pocit, že jsem jako matka naprosto selhala, že jsem je neochránila," popsala matka Pavlína.

Synové prý od matky nechtějí. Podala proto odvolání a minimálně do té doby se s nimi chce schovávat. S otcem se údajně téměř nestýkají, i když on zájem má. "Měly být asistované schůzky dětí s otcem, protože oni se ho báli. Takže jsem pro ně chtěla schůzky na bezpečném místě," dodala.

Chlapci prý tvrdili, že je otec zavíral do kumbálu a mlátil je. "Ti kluci potřebují hlavně klid, protože jsou rozhození tím, co maminka provádí," řekl otec chlapců. Takzvané předběžné opatření prý soud zdůvodnil mimo jiné tím, že konflikt mezi rodiči se negativně odráží na psychice dětí.

Související obsah

Matka chlapců vyhledala psychologa. "Tam moc nepředpokládám, že by to byl důsledek nějakého ovlivňování ze strany matky. Já jako psycholog jsem si v současné době jistý, že chlapci se táty bojí," řekl Zdeněk Altman, dětský psycholog.

Podle sociálního úřadu pro Prahu 5 byl ale na základě znaleckých posudků vztah chlapců k otci pozitivní a působením matky se začal měnit. "Ten případ určitě není ojedinělý. Největším problémem je, že si rodiče nedokážou vyřešit své vztahové problémy," řekla mluvčí úřadu Markéta Drešlová.

"Odebrání dítěte z péče rodičů je vždy výrazným zásahem do rodičovských práv a celkově do situace rodiny. Přistupuje se k němu za podmínek stanovených zákonem, přičemž se jedná zpravidla o řešení krizových situací," tvrdí Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Soud, který bude jednat o odvolaní paní Pavly, je naplánovaný na konec září.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu úřady

Důležité Události

Píše se na Deník.cz