Zahraničí

Benzín může stát přes 40 Kč! Útok na saúdské ropné pole pocítí řidiči

Ekonomové se obávají prudkého zdražení ropy a tím pádem růstu cen benzínu a nafty. Řidiči by brzy mohli tankovat benzín i za 40 korun za litr! Může za to sobotní útok na ropné pole v Saúdské Arábii. Země přišla o polovinu produkce "černého zlata".

Benzín a nafta mohou u čerpacích stanic v Česku v příštích dnech výrazně zdražit. Do konce září o 2 koruny za litr, v říjnu by mohly v případě nepříznivého vývoje překonat rekordy z roku 2012 a atakovat hranici 40 korun za litr!

Varoval před tím ekonom společnost CzechFund Lukáš Kovanda a to v souvislosti se sobotním útokem na ropné pole Abkajk v Saúdské Arábii. Před zdražením varoval Kovanda už v neděli ráno, odpoledne pak svou prognózu zpřesnil s tím, že v případě dlouhodobého výpadku může ropa překročit hranici 100 dolarů za barel.

"To je však krajní scénář déletrvajícího citelného výpadku saúdských dodávek. V tuto chvíli nelze ani přibližně odhadnout, jak dlouho výpadek potrvá. Každopádně v roce 2012, kdy cena pohonných hmot vystoupala v ČR na své dějinné maximum, se cena ropy pohybovala většinou nad úrovní právě sta dolarů za barel," upozornil Kovanda.

Podívejte se na reportáž: 

  

Ropná zařízení po útoku rebelů, který měl být proveden prostřednictvím dronů, zdevastovaly plameny. Následky jsou ohromné, produkce ropy země se sníží na polovinu, uvádí agentura Reuters s odkazem na ministra energetiky, kterým je princ Abdalazíz bin Salmán.

Spojené státy již oznámily, že jsou připraveny uvolnit ropu ze svých strategických rezerv. Ministr zahraničí USA Mike Pompeo z útoků obvinil Írán, podle něj neexistuje důkaz, že přišel útok z Jemenu.

"Každý dvacátý barel ropy na světě pochází právě z Abkajku. Je pravděpodobné, že až se zítra začne po víkendové pauze zase obchodovat s ropou, její cena citelně vzroste. A nejen kvůli vlastnímu výpadku dodávek z Abkajku," vysvětlil Kovanda.

Související obsah

Saúdská Arábie se nyní bude snažit nahradit dodávky z vlastních zásob. Zásobníky ropy totiž nemá jen v království, jsou také například v Egyptě, na Okinawě či v Rotterdamu.

"V krajním případě déletrvajícího, měsíčního výpadku by ropa mohla zdražit ze současné úrovně kolem 60 dolarů za barel až nad 100 dolarů za barel. Pokud se však poškozená ropná zařízení podaří plně zprovoznit dříve, cena ropy stoupne spíše maximálně jen v rozsahu nižších desítek dolarů a psychologickou úroveň jednoho sta dolarů nepřekročí," myslí si Kovanda.

Ministr pro energetiku USA Rick Perry uvedl, že případnou akci k tomu, aby se vyvážily jakékoliv problémy na ropném trhu, chce koordinovat s Mezinárodní agenturou pro energii. Ta ale oznámila, že se dopadu na trh neobává.

Na reprotáž TV Nova o útoku se můžete podívat zde:

Iveta Vítová, Petr Suchoň, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz