Poláci chtějí rozšířit uhelný důl u hranic. Češi a Němci se spojili proti

Rozšíření polského hnědo-uhelného dolu Turuw je tématem odpoledního jednání v Chotyni u Hrádku nad Nisou. Obyvatelé českého i německého pohraniční s tím nesouhlasí. Polská strana chce přitom těžit uhlí v blízkosti hranic ještě zhruba dvacet let.

Poláci plánují těžit hnědé uhlí na polském území v těsném sousedství Česka a Německa až do roku 2044. A v úterý půjde o další z kroků, kterými chtějí čeští a němečtí občané rozšíření těžby uhlí zabránit nebo omezit. Veřejné jednání proběhne v 15 hodin v Chotyni u Hrádku nad Nisou.

Zda se podaří dosáhnout nějaké dohody s polskou stranou, není jasné. Občané i úřady s Poláky jednají už několik let a zatím se zásadně neposunuli. Argumentují především poklesem hladiny spodních vod, změnou počasí v regionu a naposledy třeba i zvýšeným hlukem v okolí dolu.

Související obsah

Poláci však od těžby ustoupit nechtějí a nabízejí svým sousedům za toleranci nejrůznější benefity. Ve čtvrtek se bude v polské Bogatynii projednávat vliv záměru pokračování těžby na životní prostředí.

Jen českému ministerstvu životního prostředí leží na stole aktuálně kolem 4000 připomínek k chystanému rozšíření polského hnědouhelného dolu.
 

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA přesunou malý kontingent vojáků do regionu poblíž Ruska

Americký prezident Joe Biden v pátek večer oznámil, že Washington posílí svou vojenskou přítomnost poblíž Ruska dalšími vojáky, kteří budou brzy přesunuti do zemí východní Evropy. Americký ministr obrany Lloyd Austin na pátečním brífinku řekl, že tyto jednotky budou použity k "posílení bezpečnosti v zemích NATO na východním křídle." Pentagon už dříve avizoval, že asi 8 500 amerických vojáků bylo uvedeno do "zvýšené pohotovosti", aby byli nasazeni ve východní Evropě.

Píše se na Deník.cz