Alzheimerova choroba

Počet Čechů s Alzheimerem prudce stoupá! Jak se nemoci bránit?

Počet Čechů s Alzheimerem prudce stoupá! Jak se nemoci bránit?
Zdroj: Profimedia

Počet Čechů, kteří onemocní Alzheimerovou chorobou, stále stoupá. Jen za posledních pět let jich přibylo téměř 40 procent. Vyplývá to ze statistiky České průmyslové zdravotní pojišťovny. Podle ní se zvyšují také náklady na samotnou léčbu nemocných.

Alzheimerova choroba se projevuje zejména u seniorů, propuká však stále u většího počtu lidí. Jen mezi svými pojištěnci evidovala Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) 2584 pacientů. Za posledních pět let je tak nárůst o téměř 40 procent. 

Zatímco ještě v roce 2014 evidovala pojišťovna s tímto onemocněním 1774 pacientů, v roce 2018 je to už o 810 více. Rostou také náklady na jejich zdravotní péči. "Náklady na léčbu pojištěnců s Alzheimerovou chorobou dosáhly v roce 2018 téměř 133 milionů Kč, zatímco před pěti lety činily 73,7 milionu. Průměrné náklady na jednoho pojištěnce byly loni zhruba 51 400 Kč proti 41 500 Kč, za pět let se tedy zvýšily o téměř 24 procent," vysvětluje mluvčí ČPZP Elenka Mazurová.

Zdroj: Česká průmyslová zdravotní pojišťovna

Podle zdravotní pojišťovny se navíc bude počet nemocných i náklady na jejich léčbu dále zvyšovat. Alzheimerova choroba způsobuje nevratné změny v mozkových buňkách a úbytek mozkové hmoty.

Související obsah

Varovným signálem bývá, že člověk začne trpět neobvyklou ztrátou paměti, chová se zmateně až agresivně a je schopen zabloudit i ve vlastním domě. Toto závažné onemocnění mozku postihuje především starší osoby. Choroba se však objevuje i u lidí, kteří teprve dovršili věku 30 let.

Podle doporučení České alzheimerovské společnosti lze riziko rozvoje demence snížit, a to osvojením si zásad zdravého životního stylu. Tedy především psychickou a fyzickou aktivitou, středomořskou stravou s dostatkem obilovin, ovoce, ryb, luštěnin, zeleniny a ořechů, ale také pomocí pohybu.

V Česku přibývá také nakažených spalničkami:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz