Andrej Babiš

Vyroste v Letňanech vládní čtvrť? Jednání Hřiba s Babišem ztroskotala

Premiér Andrej Babiš vyrazil na obhlídku místa, kde chce mít úřednickou čtvrť pro 10 tisíc úředníků. Pozemky ale patří hlavnímu městu a primátor Zdeněk Hřib je ochoten místo uvolnit jen výměnou za jinou stavbu. Jenže to zatím nehrozí, vzájemné jednání skončilo bez dohody.

Předseda vlády Andrej Babiš by rád v pražských Letňanech vybudoval komplex, ve kterém by se soustředili úředníci z několika ministerstev sídlících aktuálně v centru hlavního města. "My jsme tu ideu administrativního komplexu vymysleli v roce 2016. Já jsem o tom přesvědčen, že ten koncept je správný," uvedl Babiš.

Premiér ale není první, kdo má s polem v Letňanech velké plány. V roce 2016 na něm měla vyrůst olympijská vesnice, současné vedení Prahy by si tady zase představovalo nemocnici.

"Plus se bavíme o tom, jestli tady nemocnici nebo ne nemocnici. Já mám s dovolením projekt, který jsem konzultoval s ministrem Vojtěchem. Jeho odborníci se domnívají, že potřebujeme traumacentrum," odmítl Babiš.

"Naše požadavky, co se týče Letňan, jsou v podstatě stále stejné. To znamená, Praha potřebuje 60 miliard na to, abychom mohli paralelně stavět městský okruh a metro D. Dále požadujeme, aby stát v lokalitě Letňan zařídil výstavbu nové nemocnice," neustoupil pražský primátor Zdeněk Hřib.

Související obsah

A tak právě nemocnice možná zhatí premiérův sen o úřednickém komplexu. Jednání mezi vedením Prahy a vládou zatím skončila neúspěchem.

V Praze je 346 administrativních budov. Jen na nájmech za ně stát ročně zaplatí téměř 400 milionů korun. Ty, které v současnosti vlastní, by Babiš rád využil jako muzea, anebo by je prodal - prý by se mohly třeba využít pro výstavbu nových bytů.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Sebastian Kurz definitivně končí v politice

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz se podle listu Kronen Zeitung rozhodl definitivně skončit v politice. V čele rakouské vlády poprvé stanul v roce 2017 coby vůbec nejmladší premiér na světě, bylo mu 31 let. V říjnu letošního roku musel rezignovat kvůli aféře se zmanipulovanými předvolebními průzkumy. Kurz se ale už do křesla kancléře nebude chtít vrátit. Podle listu Kronen Zeitung rozhodlo i to, že se mu narodil syn. V čele rakouských lidovců Kurze nahradí ministr vnitra Karl Nehammer.

Krátká zpráva

První případ omikronu hlásí i Spojené státy

USA jsou další zemí, kde byla potvrzena nákaza novou mutací koronaviru omikron. Nakaženým je plně očkovaný cestovatel, který se do Kalifornie vrátil z Jižní Afriky.

Píše se na Deník.cz