Zastupitelstvo

Praha musí uzavřít okolí metronomu! Na jednání zastupitelstva to vře

Na pražském magistrátu to opět vře. Téměř čtyři hodiny trvalo, než si vůbec zastupitelé schválili program a začali o něčem jednat. Jedním z bodů bylo vytvoření muzea pod bývalým pomníkem Stalina na Letné. Jeho okolí se ale musí uzavřít, protože hrozí zřícení podzemní konstrukce.

Zastupitelé se dlouho dohadovali o tom, zda do programu zařadí body, které prosazovala opozice, a také kritizovali primátora - například za to, že má víc poradců, než se sluší. Primátor Zdeněk Hřib ale po všech, kdo šířili, že si najal už desátého poradce, požadoval omluvu.

S čím měli problém i jeho koaliční kolegové, bylo tvrzení, že primátor měl údajně vyhrožovat radním v Praze 5, že jestli odvolají tamního pirátského starostu, začne jim tam posílat kontroly hospodaření. "Pan primátor říkal, že tam, kde není pirátský starosta, bude posílat kontroly," tvrdila zastupitelka za ODS Alexandra Udženija.

Primátor ale i tohle nařčení rázně odmítá. "Já jsem zcela určitě nikdy neovlivňoval plán kontrol magistrátu na základě politického klíče," uvedl Hřib. "Je to v tuto chvíli tvrzení proti tvrzení, každopádně my říkáme, že kdyby se to potvrdilo, bylo by to pro nás naprosto nepřijatelné," ujistil zastupitel za Spojené síly pro Prahu a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Na programu mělo zastupitelstvo vytvoření Muzea paměti 20. století. Jeden z návrhů hovořil o tom, že by se muzeum mohlo umístit do prostor pod metronomem na Letné. Místo toho se ale ukázalo, že se musí oblast okamžitě uzavřít, protože hrozí zřícení podzemní konstrukce.

Související obsah

Do pěti dnů tak musí magistrát okolí metronomu, který byl vystavěn na místě Stalinova pomníku, uzavřít. Otevřít se znvu může až po provizorním podepření konstrukce v havarijním stavu. Informoval o tom portál idnes.cz.

Téma, na kterém se zřejmě zastupitelé zaseknou, bude návrh na zvýšení daně z nemovitosti až o 100 procent. Například koaliční TOP 09 už předem avizovala, že ho nepodpoří. Zda stoupnou daně z nemovitosti a tím zřejmě i nájmy, zjišťovala reportérka Bára Divišová:

 

Zastupitelé tak očekávají, že se jednání protáhne až do pátečního rána. Někteří dokonce vtipkovali, že budou muset poprosit o dvouhodinovou přestávku mezi sedmou a devátou ráno - aby odvedli své děti do školek a škol. "Můj tip je tak zhruba půl pátá ráno," prohlásil Hřib.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Tálibán nakázal televizním moderátorkám, aby měly zahalenou tvář

Afghánské televizní moderátorky a další ženy vystupující na obrazovce budou muset mít zahalenou tvář. Dekret s nařízením vydalo vládnoucí hnutí Tálibán a bude platit od 21. května. Po povinném zakrytí tváře na veřejnosti, cestování pouze v mužském doprovodu a uzavření středních škol pro dívky je to další omezení žen v zemi.

Píše se na Deník.cz