Domácí

Bydlení v Praze zdraží! Město kývlo na dvakrát vyšší daň z nemovitosti

Až krátce před čtvrteční půlnocí skončilo zasedání pražského zastupitelstva. Na programu bylo víc sporných bodů. Největší bitva se strhla kolem návrhu na zvýšení daně z nemovitosti a to až na dvojnásobek. Například koaliční TOP 09 už předem avizovala, že ho nepodpoří. Návrh nakonec prošel o jediný hlas.

Některé prognózy mluvily o tom, že by se mohlo protáhnout až do ranních hodin. Zasedání nakonec skončilo půl hodiny před půlnocí. Návrh na zvýšení z nemovitosti až na dvojnásobek byl přijat, prošel ale pouze o jediný hlas.

Zejména TOP 09, která byla razantně proti, výsledek nepotěšil. "Já s tím absolutně nesouhlasím, říkám to za TOP 09 a jsem rád, že většina zastupitelů alespoň za TOP 09 vyslyšela mou prosbu a pro tento návrh nehlasovala," řekl předseda strany Jiří Pospíšil.

Primátor však opatření hájí. Podle něj by magistrát neměl zasahovat do záležitostí jednotlivých městských částí. "Vyšli jsme tak vstříc přáním starostů, rad a zastupitelstev jednotlivých městských částí, které nás požádaly o úpravu toho koeficientu," vyjádřil se primátor Prahy Zdeněk Hřib (za Piráty).

Související obsah

Proti návrhu hlasoval i celý klub občanských demokratů. "My opravdu si nemyslíme, že ten trh s nemovitostmi - drahé byty,  drahé nájmy - zatěžuje Pražany už tak, a zvýšit jim ještě daň z nemovitosti považujeme za neodpovědné a řeknu i nehorázné," tvrdí zastupitelka za ODS Alexandra Udženija.

Jiří Pospíšil (TOP 09) o zvýšení daně z nemovitosti:

Jestli daň zvýší, nebo ne, si teď mohou jednotlivé radnice rozhodnout samy. Stoprocentní nárůst už avizovaly například Praha 1, 3, 7 a 8. Se zvyšováním naopak nepočítá Praha 2, nebo 6.

Na to, jak se ke zvýšení daně z nemovitosti staví jednotlivé městské části, se můžete podívat v následující tabulce. Redakce TN.cz oslovila i ostatní části, ty však o svém rozhodnutí neinformovaly.

Zdroj: TN.cz

Nejen o dani v nemovitosti zastupitelé na čtvrtečním zasedání jednali. Schválili také například změnu vyhlášky o pouličním umění, tedy tzv. buskingu. V centru Prahy už tak nebudou moci vystupovat lidé v obřích kostýmech pand a dalších zvířat. Utrum brzy budou mít i bublifukáři.

Jaromír Pavlík, sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz