USA vyšlou na pomoc Saúdské Arábii tisíce vojáků. Reagují tak na útoky

USA vyšlou na pomoc Saúdské Arábii tisíce vojáků. Reagují tak na útoky
Zdroj: Profimedia

Americký prezident Donald Trump schválil návrh ministerstva obrany na vyslání vojáků do Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů. Jde o reakci na útoky dronů na saúdskoarabská ropná zařízení. Ty má podle USA na svědomí Írán.

Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty podle amerického ministerstva obrany zažádaly o mezinárodní pomoc s obranou důležité infrastruktury a zařízení. USA do arabských zemí vyšlou "středně velký počet vojáků", kteří budou mít za úkol střežit jejich vzdušný prostor, píše portál ABC.

"Jako odpověď na žádost království schválil prezident vyslání amerických jednotek, jejichž povaha bude obranná a primárně se budou soustředit na vzdušnou a protiraketovou obranu," oznámil v pátek večer po jednání bezpečnostního štábu americký ministr obrany Mark Esper.

Podle generála Josepha Dunforda zřejmě nebude přesný počet vyslaných vojáků znám až do začátku příštího týdne. Mělo by ale podle něj jít o tisíce. Kromě nich USA arabským spojencům pošlou také "zbraně a další vojenské vybavení" - ani tady ale zatím není jasné, co přesně.

 

Související obsah

Esper prohlásil, že jde pouze o "první krok" v pomoci Saúdské Arábii po útoku dronů na ropné rafinerie z minulého týdne. Zároveň apeloval na ostatní státy, aby zemi Perského zálivu také podpořily. Krátce předtím Trump oznámil nové sankce, které uvalil na Írán.

Právě Írán podle USA a Saúdské Arábie na ropná zařízení minulou sobotu brzy ráno zaútočil. Spojenci prý mají důkazy, které ukazují, odkud drony a střely vyrazily. Po útocích dramaticky vzrostla cena ropy, dalších výkyvů už se ale lidé podle ekonomů nemusí obávat.


Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu USA

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Píše se na Deník.cz