Divoké prase

Myslivci si neví s divočáky rady! Prasata už obsadila i okraje měst

Počty divočáků i přes intenzivní odstřel neklesají. Se začátkem podzimu se podle myslivců kvůli hledání potravy navíc přesouvají až do okrajových částí měst a obcí.

Místo upraveného anglického trávníku rozrytá zem. Tak dopadla zahrada paní Číhalové po návštěvě rodinky divokých prasat. "Ta bachyně už byla starší, měla tak dva a půl metráku a ty mrňata kolem metráku. Je to strašně nepříjemný a bojíte se v prvé řadě o děti," popsala žena.


Prasata se na pozemek dostala dírou v plotu. Strážníci s nimi nic nezmohli a ani myslivci střílet v obci nemohli. Poslední záchranou byl podle paní Číhalové elektrický ohradník. "Dostanou slabou ránu a jdou od toho pryč," prohlásila.

Související obsah


Setkání s divočáky není teď na krajích měst nic výjimečného. Své o tom ví například pejskaři. "Byli jsme se psem na procházce a před námi předběhlo opravdu obří stádo divokých prasat," přiblížila děsivý zážitek obyvatelka Plzně. Psa pana Kubeše prase dokonce napadlo. "Zaběhl do hustého porostu a vrátil se zraněný. Mám strach," připustil Kubeš.


"Přemnožená jsou prasata stále. Myslivci se snaží je regulovat lovem, ale jsou velmi chytrá a jde to velmi špatně," vysvětlil Václav Nejman z odchytové stanice.

Související obsah


Podmínky lovu se navíc zjednodušily, a přestože se divočáků zastřelí kolem dvou set tisíc ročně, nepomáhá to. "Jejich stavy se vymkly z rukou jak myslivcům, tak celkově," řekl Miloslav Vach z Českomoravské myslivecké jednoty.


V Plzni zkoušeli odradit divočáky od návštěv parků ultrazvukem. Na to si ale prasata zvykla. Testují se pachové sloupky nebo se je dokonce snaží strážníci vytlačit auty. Jenže způsob, který by stoprocentně fungoval, zatím nikde nenašli.
 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Divoké prase

Důležité Události

Píše se na Deník.cz