Kosmonaut

Zemřel kosmonaut NDR Sigmund Jähn. Pocházel z Krušných hor

Zemřel kosmonaut NDR Sigmund Jähn. Pocházel z Krušných hor
Zdroj: Profimedia

Ve věku 82 let zemřel východoněmecký kosmonaut Sigmund Jähn. Do vesmíru letěl v srpnu 1978, když byl členem posádky Sojuzu 31. Německá demokratická republika byla pátou zemí, která měla v kosmu svého zástupce.

Sigmund Jähn, který pocházel z Krušných hor, zemřel v sobotu ve svém domě v Braniborsku nedaleko Berlína. Ve svých 41 letech se stal třetím letcem do vesmíru, který nepocházel ze Sovětského svazu. Následoval tak například československého kosmonauta Vladimíra Remka.

"V Sigmundu Jähnovi ztrácí německá kosmonautika světově uznávaného kosmonauta, vědce a inženýra," řekl ředitel Německého aerokosmického střediska (DLR) pro web Spiegel.de. Jähn letěl do kosmu se sovětským kosmonautem Valerijem Bykovským, který také letos zemřel. Do vesmíru se podívali 26. srpna 1978 na palubě Sojuzu 31.

Související obsah

Jähn letěl na orbitální stanici Saljut 6, jehož stálou posádku tvořili kosmonauté Kovaljonko a Ivančenko. Strávil v kosmu sedm dní, dvacet hodin a 49 minut. Generální tajemník CDU Paul Ziemiak nazval Jähna "skutečným průkopníkem". "Inspiroval miliony mladých lidí, aby šli do sebe a byli zvědaví. Celé Německo dnes truchlí nad svým prvním člověkem ve vesmíru," napsal Ziemiak na Twitteru.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz