Domácí

Unikátní příležitost, Češi mohou vybrat jméno pro vzdálenou planetu

Unikátní příležitost, Češi mohou vybrat jméno pro vzdálenou planetu
Zdroj: Profimedia

Vůbec poprvé v historii mohou Češi vymyslet jméno pro planetu mimo náš solární systém. Mezinárodní astronomická unie připravila celosvětovou akci, v rámci které byly zemím přiděleny jednotlivé exoplanety. Ta naše se nyní jmenuje XO-5b, její hvězda je v souhvězdí Rysa.

Každá země dostala unikátní možnost k pojmenování exoplanety. Tu, kterou Mezinárodní astronomická unie přidělila České republice, vědci objevili před jedenácti lety v souhvězdí Rysa.

V současnosti nese "naše" planeta katalogové jméno XO-5b, její hvězda XO-5. Až do 30. září mohou Češi posílat své návrhy na lidštější pojmenování. To samozřejmě není zcela bez pravidel, jméno musí například umožňovat logické pojmenování další planety v případě, že by vědci u hvězdy objevili další neznámou planetu.

Ze zaslaných návrhů odborná porota nominuje kandidáty na finální název, absolutního vítěze z nich pak opět vybere veřejnost hlasováním. Vítězné názvy vyhlásí Mezinárodní astronomická unie v prosinci.

Související obsah

Hvězda XO-5 je velmi podobná našemu Slunci, samotná planeta je o něco větší než Jupiter. Velký rozdíl je v době oběhu planety kolem hvězdy. XO-5b je ke své hvězdě mnohem blíže, jeden rok je proto o hodně kratší, zabere o něco více než čtyři pozemské dny.

Detailní informace o akci IAU100 NameExoWorlds včetně formuláře k odeslání návrhu najdete na www.pojmenujexoplanetu.cz.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz