Domácí

Špatná zpráva pro vodáky a cyklisty! Alkohol si nedají, rozhodli poslanci

Z Poslanecké sněmovny v úterý přišla špatná zpráva pro vodáky a cyklisty, kteří si na svých cestách rádi dají pivo. Alkohol se u nich totiž tolerovat nebude. V Poslanecké sněmovně navíc bylo v úterý poměrně dusno. Zákonodárci strávili větší část odpoledne hádkou o novele zákona, která krátí platy v připadě kumulací funkcí politiků. Mzda placených zastupitelů obcí a krajů, kteří jsou zároveň poslanci, senátory a ministry, by se měla nově snížit na dvě pětiny.

Návrh hnutí ANO a Pirátů podpořilo také hnutí SPD a část ČSSD i KSČM. Proti bylo 32 poslanců z řad občanských demokratů, lidovců a část sociálních demokratů. Předloha tak nakonec i přes nesouhlas Senátu dostala zelenou. Nyní ji dostane na stůl prezident Miloš Zeman.

Poslanci jednali také o novele zákona, která by prolomila nulovou toleranci alkoholu v krvi u vodáků. Senátoři navrhovali do novely přidat také cyklisty. 

Poslanci nejdříve zamítli senátní verzi, jenže pak neměli dostatek hlasů ani pro původní sněmovní novelu zákona. Pro bylo jen 89 přítomných zákonodárců. Výsledek je takový, že zůstává nulová tolerance alkoholu jak u cyklistů, tak u vodáků.

Související obsah

Zákonodárci podpořili také sněmovní verzi novely zákona o léčivech. Ta by měla zavést lékový záznam pacienta. Lékaři a lékárníci tak budou mít přehled o všech lécích, které má pacient předepsané.

Hned na začátku své schůze pak poslanci odmítli snahu Evropské unie plošně zakázat olověnou munici. Poslanecká sněmovny také odmítla zrušit daň z nabytí nemovitosti, pro její zrušení hlasovalo pouze 66 poslanců. Zákonodárce čeště ještě jednání o změně otevírací doby v obchodech ve svátky.

Poslanci celý den projednávají zákony, které jim poslali nebo vrátili k projednání senátoři. Celkově měli v úterý v plánu se vypořádat s celkem třinácti zákony, které jim vrátila horní komora.

Podívejte se, co vše měli poslanci v úterý na programu jednání:

tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz