Evropská unie

Migrantů oproti loňsku přibylo. EU řekla, odkud přicházejí

Migrantů oproti loňsku přibylo. EU řekla, odkud přicházejí
Zdroj: Profimedia

Evropské státy přijaly ve 2. čtvrtletí letošního roku 149 200 nových žádostí o azyl. Je to o 5 % méně, než v předchozím čtvrtletí, ale o 4 % více, než ve stejném období loňského roku. Nejčastější skupinou žadatelů o azyl jsou Syřané následovaní Venezuelany a Afghánci. Česko přijalo nejvíce žádostí od občanů jiných evropských zemí – Arménie, Ukrajiny a Gruzie.

Ve druhém čtvrtletí letošního roku požádalo v zemích Evropské unie o azyl 149 200 uprchlíků. Podle Eurostatu, který údaje o migraci ve čtvrtek zveřejnil, to bylo o 5 % méně, než v prvních třech měsících letošního roku, ale o 4 % více, než ve druhém čtvrtletí loňského roku.

Nejčastěji žádali o ochranu Syřané (16 175 žádostí), Venezuelané (10 690 žádostí) a lidé z Afghánistánu (10 190 žádostí). Zatímco Syřané nejčastěji žádají o azyl v Německu (57 %), v Řecku (8 %) a na Kypru (7 %), lidé z krizí zmítané Venezuely nejčastěji prchají do Španělska, kde je netrápí jazyková bariéra. Španělsko přijalo 9 650 nových žádostí zoufalých Venezuelanů, tedy hned 90 %.

Česko je nejčastěji cílem migrace z dalších evropských zemí. Podle Eurostatu požádalo ve druhém čtvrtletí v Česku o azyl 360 lidí. Z toho 75 pocházelo z Arménie, 50 z Ukrajiny a 40 z Gruzie.

Německo je největším lákadlem migrantů. O ochranu v něm za tři měsíce požádalo přes 33 tisíc uprchlíků. Ve Francii a ve Španělsku pak chtělo získat azyl 28 tisíc běženců. Dohromady tyto tři státy lákaly 60 % běženců.

Související obsah

Nejvíce je uprchlíky zahlcený Kypr. Do země, která má 850 tisíc obyvatel, přišlo za čtvrt roku 3 575 uprchlíků, třetina z nich ze Sýrie. Pak byli nejčastějšími žadateli o azyl Gruzínci a Indové. Oproti tomu Slováci řešili jen 40 žádostí o azyl.

V Evropě je pořád téměř 900 tisíc lidí, kteří čekají, až úřady vyřídí jejich žádost o azyl. Téměř polovina (40 %) čeká na vyřízení žádostí v Německu.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Severní Korea mobilizuje armádu a zintenzivňuje trasování

Severní Korea musela mobilizovat armádu, aby zajistila distribuci léků na covid a nasadila více než 10 000 zdravotnických pracovníků, aby pomohli s trasováním nakažených, informuje Reuters s odkazem na státní média KCNA. V zemi vypukla epidemie covid-19, kterou potvrdila teprve minulý týden, což vyvolává obavy z velké krize kvůli nedostatku vakcín a odpovídající zdravotnické infrastruktury. Ústředí státní nouzové epidemické prevence hlásilo dalších 269 510 lidí s příznaky horečky, čímž se celkový počet zvýšil na 1 483 060, zatímco počet obětí vzrostl od pondělního večera na 56, uvedla KCNA.

Krátká zpráva

USA souhlasí se zmírněním sankcí vůči Kubě z Trumpovy éry

Američtí představitelé oznámili plány na zmírnění tvrdých sankcí uvalených na Kubu bývalým prezidentem Donaldem Trumpem. Nová opatření schválená Bidenovou administrativou budou zahrnovat rozšíření amerických konzulárních služeb na Kubě, zrychlení udělování amerických víz pro Kubánce a zrušení stropu pro posílání finančních prostředků posílaných migranty v USA rodinným příslušníkům na Kubě, který dříve nesměl přesáhnout 1 000 dolarů jednou za tři měsíce.

Píše se na Deník.cz