Evropská unie

Migrantů oproti loňsku přibylo. EU řekla, odkud přicházejí

Migrantů oproti loňsku přibylo. EU řekla, odkud přicházejí
Zdroj: Profimedia

Evropské státy přijaly ve 2. čtvrtletí letošního roku 149 200 nových žádostí o azyl. Je to o 5 % méně, než v předchozím čtvrtletí, ale o 4 % více, než ve stejném období loňského roku. Nejčastější skupinou žadatelů o azyl jsou Syřané následovaní Venezuelany a Afghánci. Česko přijalo nejvíce žádostí od občanů jiných evropských zemí – Arménie, Ukrajiny a Gruzie.

Ve druhém čtvrtletí letošního roku požádalo v zemích Evropské unie o azyl 149 200 uprchlíků. Podle Eurostatu, který údaje o migraci ve čtvrtek zveřejnil, to bylo o 5 % méně, než v prvních třech měsících letošního roku, ale o 4 % více, než ve druhém čtvrtletí loňského roku.

Nejčastěji žádali o ochranu Syřané (16 175 žádostí), Venezuelané (10 690 žádostí) a lidé z Afghánistánu (10 190 žádostí). Zatímco Syřané nejčastěji žádají o azyl v Německu (57 %), v Řecku (8 %) a na Kypru (7 %), lidé z krizí zmítané Venezuely nejčastěji prchají do Španělska, kde je netrápí jazyková bariéra. Španělsko přijalo 9 650 nových žádostí zoufalých Venezuelanů, tedy hned 90 %.

Česko je nejčastěji cílem migrace z dalších evropských zemí. Podle Eurostatu požádalo ve druhém čtvrtletí v Česku o azyl 360 lidí. Z toho 75 pocházelo z Arménie, 50 z Ukrajiny a 40 z Gruzie.

Německo je největším lákadlem migrantů. O ochranu v něm za tři měsíce požádalo přes 33 tisíc uprchlíků. Ve Francii a ve Španělsku pak chtělo získat azyl 28 tisíc běženců. Dohromady tyto tři státy lákaly 60 % běženců.

Související obsah

Nejvíce je uprchlíky zahlcený Kypr. Do země, která má 850 tisíc obyvatel, přišlo za čtvrt roku 3 575 uprchlíků, třetina z nich ze Sýrie. Pak byli nejčastějšími žadateli o azyl Gruzínci a Indové. Oproti tomu Slováci řešili jen 40 žádostí o azyl.

V Evropě je pořád téměř 900 tisíc lidí, kteří čekají, až úřady vyřídí jejich žádost o azyl. Téměř polovina (40 %) čeká na vyřízení žádostí v Německu.
 

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz