Poslanci ve třetím čtení schválili v pátek tzv. nominační zákon, který omezuje tzv. politické trafiky. Zavádí pravidla při výběru kandidátů do orgánu státních firem. Schválili také zákon, který do českého práva zavádí pravidla potřebná k tomu, aby mohl fungovat úřad evropského žalobce.
Návrh nominačního zákona stanovil, že uchazeči o místo ve státních orgánech budou procházet ministerským výběrovým řízením a také hodnocením před vládním výborem.
Postavení výboru by mělo být pouze poradní. Ministr daného odvětví bude moci rozhodnout jinak - v tomto případě ale bude muset své rozhodnutí veřejně zdůvodnit. Pro hlasovalo 119 ze 172 poslanců.
Poslanci také schválily zákonné úpravy potřebné k tomu, aby se Česko mohlo zapojit do fungování úřadu evropského veřejného žalobce. Tem má za cíl účinněji bojovat proti podvodům v rámci EU. K činnosti úřadu se připojilo 22 členských států včetně Česka. Vyšetřovat a stíhat má trestné činy poškozující a ohrožující rozpočet EU, tedy například podvody, korupci, praní peněz či přeshraniční podvody s DPH.
Úřad bude řídit Evropský nejvyšší žalobce. EU se teď shodla na tom, že jako první se funkce ujme elitní rumunská prokurátorka Laura Kövesiová. Společně s ní bude v Lucemburku, kde bude úřad sídlit, působit kolegium žalobců, kde každý stát bude mít jednoho zástupce. V členských státech pak budou působit evropští pověření žalobci. Úřad by měl zahájit činnost v průběhu příštího roku.
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová připomněla, že Česko bylo Evropskou komisí vyzváno, aby se vyjádřilo k tomu, že dosud jako jedna z posledních zemí nedalo Komisi zprávu, že je směrnice zařazena do českého práva. "Naléhavě žádám sněmovnu o schválení tohoto zákona," řekla Benešová. K tomu samému poslance vyzval i předseda KDU-ČSL a zpravodaj návrhu Marek Výborný.
Proti návrhu ostře vystoupil předseda SPD Tomio Okamura. "Říkám jménem hnutí SPD kategorické ne tomuto zákonu. Jde zcela nepokrytě a nepochybně o cílený útok na suverenitu justice, do budoucna půjde o nástroj k trestání a vydírání neposlušných členských států," uvedl Okamura. "Koalice ANO a ČSSD ostudně pošlapává české národní zájmy," tvrdil Okamura.
Velký rozruch způsobil pirátský poslanec Jakub Michálek. Ten totiž k novele chtěl přidat pozměňovací návrh, který omezuje možnost odvolat vedoucí státní zástupce. Návrh ministryně spravedlnosti odmítala s tím, že připravuje komplexní novelu zákona o státním zastupitelství. Pro jeho dodatek bylo 52, proti 89 a návrh byl zamítnut. Pro návrh zákona hlasovalo 116 poslanců, proti bylo 27 zákonodárců z řad SPD, KSČM a nezařazených.
Poslanci měli řešit i další body, ale u veterinárního zákona stihli jen rozpravu a těsně před jejím koncem museli přejít na pevně zařazený bod – novelu živnostenského zákona.
Po půlhodině jejího projednávání ale přišly na řadu další pevné body - volba členů Rady České tiskové kanceláře a členů Dozorčí rady Státního fondu rozvoje bydlení. V tu chvíli si ale poslanecký klub SPD vzal přestávku na jednání klubu a k tomu navrhnul vyřazení zbývajících bodů z jednání. Schůze tak byla v půl druhé ukončena.
Podívejte se na reportáž z poledních Televizních novin:
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz