Akce

Vinobraní, poutě a další akce. Na sv. Václava je co navštívit! PŘEHLED

Vinobraní, poutě a další akce. Na sv. Václava je co navštívit! PŘEHLED
Zdroj: Profimedia

Státní svátek přímo nabádá k tomu někam vyrazit. Na celé řadě míst po Čechách a Moravě si připomínají výročí úmrtí patrona české země svatého Václava. Města pořádají slavnosti a trhy, církev pak mše. Zajímavý program nabízejí i další instituce a organizace. Sestavili jsme pro vás přehled po jednotlivých krajích.

Praha

V Praze na sv. Václava probíhají trhy na náměstí Republiky a samozřejmě také na Václavském náměstí. Od 13. hodin bude navíc hrát historická hudba. Ve 14. hodin pak následuje první průvod knížete Václava s bohatým programem. Nebudou chybět hudební vystoupení, vyprávění o životě sv. Václava, vystoupení tanečnic s výukou tance nebo rytířské souboje, do kterých se zapojí i Václav. Průvod půjde od dolní části náměstí, v čele pojede sv. Václav na koni. Druhý průvod je plánovaný na 16. hodinu.

Oslavy si přichystaly i některé městské části. V parku Jezerka pořádá Svatováclavské velebení Praha 4. Návštěvníci se mohou od 10. hodin těšit na pestrý program, který vyvrcholí v 17 hodin vystoupením kapely BUTY. Tradiční Svatováclavskou pouť na Proseku pořádá Praha 9. Při bohoslužbě bude otevřený kostel sv. Václava, kde se také večer uskuteční koncert duchovní hudby. V Praze 13 spojili svatováclavské oslavy na náměstí v Butovicích s Voříškiádou. Svatováclavské trhy budou i na nádvoří Klementina.

Pražská zoo si na sobotu na 11. hodinu v rámci oslav 88. výročí založení připravila slavnostní otevření nového pavilónu exotického ptactva, na které ve 13 hodin naváže vernisáž výstavy Fotím v Zoo Praha. Svatováclavská vinice na Pražském hradě nabídne vinobraní. Otevřeny budou i zahrady pod Pražským hradem.

Související obsah

Středočeský kraj

Kde lépe oslavit 28. září než ve Staré Boleslavi? Město bude žít tradiční Svatováclavskou poutí. Na Náměstí sv. Václava bude odpoledne historické tržiště. Na Mariánském náměstí a v Letním kině Houštka budou vystupovat umělci, například Martin Chodúr (na náměstí od 16:00), Josef Laufer (náměstí, 17:30), Marek Ztracený (kino, 17:00) či kapela Queenie (kino 21:00).

Na své si přijdou i ti, kteří vyrazí za duchovním zážitkem. Mše bude probíhat v děkanské zahradě (7:30, 8:30 a 18:00), na Mariánském náměstí (10:00). V děkanské zahradě se také koná modlitba za národ u Palladia země české (14:00).

Návštěvníky láká i další historické město – Kutná hora. Svatováclavská mše se koná v 8:30 v kapli Vlašského dvora. Hlavní program se koná na Palackého náměstí od 13 hodin. V nedalekém Kolíně si připravili na Karlově náměstí košt vína (od 11 hodin), kterého se zúčastní 16 vinařství.

Milovníci keltské hudby by si neměli nechat ujít Keltský večer (od 16 hodin) na hradě Týnec nad Sázavou. Refektář Sázavského kláštera pořádá večer s loutnou a akordeonem (18:00). Mimořádně si mohou v sobotu návštěvníci zámku Konopiště prohlédnout věž Václavku. Na Karlštejně si zase připravili vinobraní. Mladou Boleslaví projede kolona historických vozů (začátek v 9:30 na Komenského náměstí).

Související obsah

Středověký průvod projde po 10. hodině Voticemi. V 15:15 se uskuteční turnaj o ruku princezny. Odpoledne a večer pak vystoupí nejprve Leona Machálková (17 hodin) a pak rodák Vlasta Horváth (18:30). Program v 20:15 zakončí ohňostroj.

Jihočeský kraj

V krajském městě můžete oslavit svátek v pivovaru Samson, protože sv. Václav je mimo jiné i patronem piva a sládků. Uctí jej mimo jiné bubenickou show nebo grilováním půltunového býka. Akce začíná už v 10 hodin. Spoustu zábavy nabídnou i slavnosti v Českém Krumlově, kde bude jarmark, přehlídka folklorních souborů či koncert v kostele sv. Václava. V Pivovarské zahradě pak budou od 13 hodin pivovarské slavnosti, v klášterní zahradě pak zase degustace vín.

V 10 hodin přijede Václav na Masarykovo náměstí do Třeboně. Kde budou oslavy probíhat až do odpoledních hodin. Doprovodí je řemeslný trh či přehlídka a ochutnávka regionálních potravin. Největší jihočeská pouť bude probíhat ve Strakonicích. Za jihočeskými specialitami, tentokrát v doprovodu lidovek v podální cimbálovky či dechovky a později moderní hudby, mohou vyrazit návštěvníci i na náměstí Míru v Jindřichově Hradci.

Plzeňský kraj

V Plzni se uskuteční rytířský turnaj na počest svatby Karla IV. a jeho korunovace římským králem, představení v parku U Ježíška jsou plánovaná na 11., 14. a 17. hodinu. Mezi 8. a 10. hodinou se začnou motorkáře sjíždět na nádvoří plzeňského pivovaru ke svatováclavské vyjížďce motorek.

Odpoledne pak v areálu Škodaland proběhne přehlídka ohňostrojů Kouzla v oblacích asias Plzeňské ohýnky. Mezi ohňostroji bude i ukázka toho tichého. O hudební program se postarají třeba ABBA Stars nebo Pavel Callta.

V Nepomuku si odpoledne připravili Zelenohorské vinobraní. Středověký jarmark najdete také v Klatovech, začíná v 11 hodin. Družina sv. Václava přijede ve 12 hodin, následovat bude i představení Kníže Václav a Drahomíra.

Karlovarský kraj

Před Grandhotelem Pupp v Karlových Varech budou v sobotu od 13 do 21 hodin probíhat slavnosti vína, na kterých nebudou kromě vína chybět cimbálovka ani silnější lihoviny. V Chebu proběhnou podzimní slavnosti na dvoře centrálního depozitáře muzea Cheb.

Související obsah

Ústecký kraj

Na farmářské trhy můžete vyrazit dopoledne do Loun na Mírové náměstí. Netradiční program si na svátek připravili v Ústí nad Labem – už sedmý ročník dřevorubecké show Festival dřeva (13:00, Letní kino), kde vystoupí i kapela Žlutý pes. Ve Štětí od 9. hodiny ukážou své uměni hasiči a další složky IZS na Dni hasičů.

Liberecký kraj

Obec Svojkov ležící nedaleko České Lípy pořádá tradiční Václavský jarmark. Na zámku Lemberk zpřístupní středověkou věž. Na tradiční Svatováclavskou pouť můžete vyrazit do Rovenska pod Troskami. Začíná v 10 hodin v kostele sv. Václava Na Týně.

Den svatého Václava můžete oslavit také na zámku Svijany a to od 10 do 20 hodin, kde si připravili i limitovanou várku speciálního piva. Ani tady nebude chybět příjezd sv. Václava na koni, jarmark, dílničky a dobová hudba, či šermířská vystoupení.

Královéhradecký kraj

Krajském městě si připravili akci Hradecký koštýr a to od 10 hodin na 18 hodin v Městské hudební síni a v Žižkových sadech, kde vyhlásí i vítěze soutěže Regionální potravina Královéhradeckého kraje. Od 13 hodin se v centru města uskuteční tradiční závod Gočárovy schody, který je součástí seriálu Nova Cup.

V České Skalici budou mít od 10 hodin Svatováclavské posvícení. Lákají na posvícenecké koláče, hnětýnky i něco od masa. Ze vsi vyjde také procesí ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie v Malé Skalici. Unikátním motorákem se mohou rodiče a děti projet v Dobrušce. Ve městě budou i Svatováclavské slavnosti s jarmarkem a hudbou, mimo jiné s Leškem Semelkou. Posvícení pak budou mít na náměstí T. G. Masaryka ve Dvoře Králové, kde vystoupí od 21 hodin kapela Sto zvířat. Náchod láká na den a noc otevřeného pivovaru s prohlídkami zdarma a s ochutnávkou.

Pardubický kraj

V 9 hodin se rozezní fanfáry na tradiční pouti v Polabinách před budovou Gymnázia v Pardubicích. Dopoledne proběhnou soutěže pro děti, odpoledne jsou na programu koncerty, včetně Michala Davida (16 hodin) a Marka Ztraceného (20:30), program zakončí ohňostroj.

Choltické podzimní slavnosti přinesou jarmark s bohatým doprovodným programem. Pohřebačkský jarmark můžete navštívit v Opatovicích nad Labem. Muzeum perníku v Perníkové chaloupce si připravilo Svatováclavskou perníkovou tlačenici

Den otevřených dveří si od 9 do 16 v rámci 40. narozenin připravila chvaletická elektrárna. Situaci v Sudetech v září 1938 připomene akce Oživený bunkr v muzeu čs. Opevnění K-S 5 na Dolní Moravě. A pro milovníky vína připravili vinobraní ve Chrudimi, kde budou degustátoři hodnotit vzorky 300 vín!

Vysočina

V jihlavském parku na náměstí Svobody si připravili od 8:30 biojarmark s produkty od farmářů. Havlíčkobrodský pivovar Rebel přichystal slavnosti s prohlídkami pivovaru a s ochutnávkami piva. Na Den venkova můžete vyrazit na zámek ve Žďáru nad Sázavou, kde se tentokrát budou věnovat včelařství a lesům.

V bramborářském kraji nemohou chybět slavnosti této oblíbené přílohy, konkrétně v Centru Eden v Bystřici nad Pernštejnem. V Telči si od 11 hodin připravili festival chutí v areálu Panský dvůr. V Novém Městě na Moravě doplní jarmark a řemeslný trh výstava historických aut a motorek, ochutnávka specialit z brambor a pivo z místního pivovaru.

V 17. hodin proběhne v zámku v Náměšti nad Oslavou Svatováclavská poutní mše. Město Třebíč od 14 hodin pořádá Den města Třebíč a ve Světlé nad Sázavou mohou zvědavci nahlédnout do provozu skláren Crystalite Bohemia, které pořádají od 8 hodin den otevřených dveří.


Jihomoravský kraj

Cimbálovka, burčáky, speciality z Valticka, místní vína – to nabízí Hudbobraní ve Valticích. Milovníci burčáku by neměli vynechat burčákobraní ve Znojmě. Kde kromě lahodného nápoje bude i dobrá hudba, ať už cimbálovka, nebo skupina Gipsy.cz. V 10:30 začínají historické procházky Mikulovem, navečer (19:00) si v kostele sv. Václava můžete zpříjemnit den koncertem italské duchovní hudby 17. století.

V Brně můžete zdarma navštívit objekty Moravského zemského muzea. V Ivančicích proběhnou svatováclavské trhy.

Olomoucký kraj

Krásné hanácké kroje, folklór, písně a tance budou k vidění na Setkání Hanáků na náměstí T. G. Masaryka v Přerově a to od 10 hodin. Večerní prohlídky nabízí hrad Bouzov a zámek Velké Losiny. Nutná je rezervace předem. V olomouckém Výstavišti Flora Rozárium proběhne Garden Food Festival, přehlídka specialit a gurmánských zážitků. Vlastivědné muzeum Jesenicka pořádá v Bílé Vodě v kostele Navštívení Panny Marie mši a pietní akt za řádové sestry, které byly násilně internovány v době po roce 1948.

Zlínský kraj

V Otrokovicích bude od 14 do 22 hodin probíhat Michalfest, který zakončí pořádně tvrdá muzika – Iron Maiden Revival. Ve Vsetíně na Dolním náměstí budou od 7 hodin probíhat farmářské trhy. Ve vinném penzionu u Boršic bude od 14 hodin další ročník tradiční akce – Šlapání hroznů dívčí nohou. Mimo jiné u toho vystoupí kapela Spirituál Kvintet. Proběhnou také Vinařské olympijské hry!

Areál Živá Voda v Modré u Velehradu pořádá Rybářovy žně, které by si neměli nechat ujít nejen všichni rybáři, ale i milovníci rybích specialit. V Napajedlech proběhnou Svatováclavské slavnosti, kde večer projde městem za svitu pochodní průvod s knížetem Václavem a jeho družinou. Nebudou chybět ani trhy.

Kroměřížský zámek bude místem prvního ročníku soutěže zápřeží, kde se jako v ráji budou cítit milovníci koní a kočárů. Podzimní zahradnické trhy a svatováclavský jarmark bude hostit Rožnov pod Radhoštěm. A známý Jarošovský pivovar v Uherském Hradišti si připravil Oktoberfest.

Pouť ve Velehradu letos v červenci přilákala 20 tisíc lidí, připomeňte si ji:

Moravskoslezský kraj

Pro milovníky zlatavého moku si na zámku Zábřeh připravili Svatováclavské slavnosti piva. Historické kapely se budou střídat například s revivalem Lucie či se skupinou Ready Kirken. Na náměstí Svatopluka Čecha v Ostravě-Přívoze bude od 10 jarmark s lidovými řemesly a s trhy. Ve 14 hodin náměstím projede družina se svatým Václavem. Gastronomii budou vyhrazeny trhy na Černé louce.

Hrad Hukvaldy připravil víkend plný šermířů a dalšího bohatého programu včetně historické hudby a grilování. Pro děti je od 12 do 18 hodin připravena akce Fajne léto v Dolních Vítkovicích, která nabídne i zajímavé vědecké pokusy.

Na Masarykově náměstí v Novém Jičíně  v 9:30 začne svatováclavská vyjížďka veteránů – Memoriál Růženy Horákové. Od 9 do 15:30 proběhne Den železnice na bohumínském nádraží. A 30 let od sametové revoluce chce dnem otevřených dveří připomenout Krajský úřad v Ostravě.

Výletům na svátek Sv. Václava bude podle Českého hydrometeorologického ústavu přát i počasí. Mělo by sice být oblačno a jen přechodně polojasno, teploty se budou pohybovat mezi 16 a 20 °C, přeháňky budou hlavně na horách.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz