Byl zázračné dítě, radil i Gatesovi. Podnikatel Hakoš spáchal sebevraždu

Byl zázračné dítě, radil i Gatesovi. Podnikatel Hakoš spáchal sebevraždu
Zdroj: facebook

Lukáš Hakoš, kterému se přezdívalo "zázračné dítě" nebo "český Bill Gates", spáchal sebevraždu. Vypadalo to, že se jeho firma Clever Monitor stane úspěšnou po celém světě. Pak ale přišlo obvinění z podvodu a firma skončila v insolvenci.

"Je to extrémně smutný příběh. Jedna věc jsou peníze, lidský život je ale úplně něco jiného," uvedl pro portál info.cz, který o Hakošově smrti informoval, jeden z jeho bývalých obchodních partnerů, který chtěl zůstat v anonymitě.

Hakoš podle spolupracovníka spáchal sebevraždu, v pátek se konal jeho pohřeb. Zůstala po něm manželka Helena a roční dcerka Emily. Zda se rozhodl vzít si život kvůli finančním problémům, do kterých se dostal, není jasné.

Už v dětství Hakoš začal vyvíjet počítačové programy a aplikace. V devíti letech si dopisoval se zakladatelem firmy Microsoft Billem Gatesem, kterého zaujal jeho návrh na vylepšení emailové korespondence přes Microsoft Outlook. Na střední škole podnikal na živnostenský list svého otce.

Na vysoké škole založil spolu s Václavem Pelcem společnost Gemliot, kterou o tři roky později přejmenovali na Clever Monitor. Ta se pyšnila významnou klientelou - automobilkou BMW, studiem Walt Disney či americkou agenturou NASA. Později se ukázalo, že někteří z těchto klientů byli vymyšlení.

Související obsah

Clever Monitor navenek působil jako úspěšný startup, který má pobočky po celém světě. Jenže se potýkala s finančními problémy a podle webu FAEI.cz si napůjčovala přes 100 milionů korun, které údajně nesplácela. Zisky měl ale Hakoš falšovat a tím získávat nové investory.

Na Hakoše pak podnikatel Pavel Novák, jehož společnost Clever Monitoru v lednu 2018 půjčila tři miliony korun, podal trestní oznámení za podvod. Hakoš prý Novákovi ukazoval zkreslené účetní výkazy, podle kterých byl Clever Monitor ziskový. Peníze se měly Novákovi o rok později vrátit s osmiprocentním úrokem, dostal zpět ale jen milion.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Smrt

Důležité Události

Krátká zpráva

Královna Alžběta už zase pracuje

Britská královna Alžběta II. se vrátila ke svým povinnostem. Virtuálně přijala na audienci dva velvyslance. Přes internet hovořila s Gunnem Kimem z Koreje a Markusem Leitnerem ze Švýcarska. Královna by se měla 1. listopadu zúčastnit recepce o změně klimatu. Závěrečné rozhodnutí k její účasti by mělo přijít do víkendu, napsal deník Daily Mirror.

Píše se na Deník.cz