Vrtulníky

Armáda oznámila nákup vrtulníků za miliardy: "Nebudou na hraní!"

Armáda oznámila nákup vrtulníků za miliardy: "Nebudou na hraní!"
Zdroj: Profimedia

Armáda oznámila koupi moderních vrtulníků. Podle dřívějších informací má jít o 12 amerických vrtulníků za 14,5 miliardy korun (téměř 18 miliard korun s DPH). Firma Bell je má dodat v roce 2023.

"Nové vrtulníky nepotřebujeme na hraní. Nové vrtulníky znamenají silnější armádu a lepší obranu země. Nakupujeme celý systém včetně výbavy a výzbroje," oznámil ve videu zveřejněném na sociálních sítích velitel Vzdušných sil Petr Hromek.

Ministerstvo obrany rozhodlo o nákupu systému H-1, který se skládá z osmi víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyř bojových vrtulníků AH-1Z Viper, už v srpnu. Nahradit by měly ruské bitevní vrtulníky Mi-24, označované také Mi-35.

Kromě samotných vrtulníků, které mají podle ministra obrany Lubomíra Metnara 85 procent náhradních dílů společných, koupí armáda také zbraňové vybavení. Součástí smlouvy bude také munice a výcvik vojáků v ovládání nových letounů.

Související obsah

Česká armáda by měla nové vrtulníky dostat v roce 2023. V následujících letech by mělo dojít také k výměně vrtulníků Mi-17 a Mi-171. Ministerstvo modernizuje také obrněné transportéry, bojová vozidla a tanky.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz