Čína

Moderní zbraně, alegorické vozy, obří ohňostroj. Čína oslavila 70. výročí

Čína oslavila 70. výročí vzniku lidové republiky velkolepou vojenskou přehlídkou. Zúčastnilo se jí 15 tisíc vojáků a stovky vozidel. Armáda na ní představila i nejmodernější zbraně, například nadzvukový kluzák nebo balistickou raketu.

Přehlídkou si Čína připomněla výročí vítězství komunistů a vyhlášení lidové republiky. Na náměstí Nebeského klidu projížděly tanky a pochodovaly tisíce vojáků. Nad hlavou desetitisíců diváků se míhaly desítky letadel.

Čína předvedla i to nejmodernější, co v současnosti má. Mezikontinentální balistickou střela Tung-feng 41, která prý dokáže zasáhnout jakýkoliv cíl v USA. Údajně se jedná o jednu z nejsilnějších raket na světě.

Dále Čína ukázala hypersonický kluzák. Ten létá rychlostí pětkrát vyšší, než je rychlost zvuku a pro nepřítele je prý téměř nezjistitelný. Na vše dohlížel čínský prezident s dalšími politiky.

"Už sedmdesát let čínský lid pracuje na společném cíli. A dosahuje skvělých úspěchů. Žádná síla nedokáže otřást naší zemí a zastavit pokrok čínského národa," řekl čínský prezident Si Ťin-pching.

Související obsah

Vývoj státu za posledních 70 let znázorňovalo sedm desítek alegorických vozů. Ty znázorňovaly největší úspěchy republiky. Vozy doprovázelo na 100 tisíc Číňanů. Do vzduchu se vzneslo 70 tisíc balónků a stejný počet holubic.

Bombastické oslavy 70 let Čínské lidové republiky zakončil obrovský ohňostroj. Aby lidé mohli sledovat parádu v co největším počtu, rozdala komunistická strana chudým zadarmo 600 tisíc televizí.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz