Domácí

Praha nechce novoroční ohňostroj, ten možná i tak bude

Videomapping, který má nahradit novoroční ohňostroj v Praze, bude na Václavském náměstí. Promítat se bude na Národní muzeum. Praha bez novoročního ohňostroje ale stejně zřejmě nezůstane. Společnosti, které se pořádáním ohňostrojů zabývají, totiž plánují, že ho udělají navzdory magistrátu.

Pompézní ohňostroje v metropolích po celém světě, k takovým oslavám se pražský magistrát odmítá připojit. Místo toho se začíná rýsovat vizuální show. Projekce se chystá na historickou budovu Národního muzea.

"My jsme uvažovali o místě, kam se vejde pohodlně hodně lidí a je to zároveň velká budova tak, aby ten videomapping šel vidět z velké dálky. Národní muzeum je v tomto smyslu už odzkoušené," vysvětlila radní pro kulturu Hana Třeštíková.

Videomapping se na Václavském náměstí a budově muzea objeví 1. ledna celkem třikrát. Projekce po setmění by měly vyjít maximálně na dva miliony korun.

Jaké bude téma videomappingu, pražský magistrát teprve představí. Zatím je ale jasné, že by příběh měl vyprávět o Praze jako o moderním městě.

Okázalé ohňostroje, kterými Praha vítala nový rok, měly být minulostí. Jenže to tak úplně nebude. "Sami zvažujeme i možnost, že bychom v podstatě přispěli k tomu, že by se zachránil novoroční ohňostroj jako neoficiální ohňostroj pro Prahu. V podstatě takovou věc bychom se mohli dozvědět v prosinci," uvedl tvůrce ohňostrojů v Praze Martin Peter. Tvůrce ohňostrojů prý mrzí krok vedení Prahy zvlášť v symbolickém roce 2020.

Související obsah

"Za nás stále platí, že my jako Praha chceme jít příkladem a tedy my ohňostroj pořádat nechceme, nebudeme. Naopak chceme, aby si ta metropole mohla po rušném silvestru odpočinout," doplnila Třeštíková.

Praha se rozhodla nahradit tradiční novoroční ohňostroj kvůli hluku, ptákům a domácím mazlíčkům. Za regulaci ohňostrojů na začátku roku podepsaly petici tisíce lidí.
 

klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz