Zahraničí

Katalánci chtějí bojovat o nezávislost! "Nezapomínáme," varovali

Katalánci chtějí bojovat o nezávislost! "Nezapomínáme," varovali
Zdroj: Profimedia

Do ulic španělské Barcelony vyšly v úterý tisíce zastánců samostatného Katalánského státu. V den druhého výročí zakázaného referenda o nezávislosti vládě připomněly své požadavky.

"Nezapomínáme a neodpouštíme. Naším rozsudkem je nezávislost." Tyto slogany se po mnoha měsících klidu znovu nesly ulicemi katalánského hlavního města Barcelony. Dva roky po konání neúspěšného referenda o nezávislosti přišlo za odtržení regionu demonstrovat 18 000 lidí.

"Vláda Katalánské republiky se hlásí k radikálním demokratickým opatřením, právu na sebeurčení, dialogu, sociální soudržnosti a důslednému dodržování lidských a občanských práv a svobod. Zasadíme se o to, aby se Katalánská republika stala skutečností," řekl Quim Torra, předseda katalánské regionální vlády.

Ve volbách v roce 2017, při nichž pořádková policie zranila stovky lidí, se pro samostatnost regionu vyslovilo přes 90 procent voličů. Katalánskou republiku vyhlásil tehdy tamní parlament v souladu s výsledky referenda 27. října.

Související obsah

Španělský parlament reagoval omezením autonomie a převzetím kontroly nad regionem. Do zahraničí poté uprchlo několik katalánských představitelů, včetně strůjce referenda, tehdejšího katalánského premiéra Carlese Puigdemonta.

Podívejte se na reportáž o protestech v Hongkongu:

reg, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz