Domácí

Vláda schválila státní pohřeb Karla Gotta, čeká se na vyjádření rodiny

Milovaný zpěvák Karel Gott v úterý krátce před půlnocí zemřel v kruhu své rodiny. Smutná zpráva zasáhla fanoušky z celého světa. O státním pohřbu jednala vláda, která se usnesla na tom, že v případě souhlasu rodiny bude mít několikanásobný zlatý slavík státní ceremoniál. Den pohřbu bude zároveň dnem státního smutku.

Údery kostelních zvonů, sirény i salvy z děl, tak by mohlo vypadat poslední rozloučení s Karlem Gottem. Premiér Andrej Babiš navrhl rozloučení formou státního pohřbu. V katedrále svatého Víta na Pražském hradě se Česko naposledy takto rozloučilo s prezidentem Václavem Havlem.

Státní pohřeb byl dosud vždy záležitostí pouze českých panovníků a prezidentů. Karel Gott tak zřejmě bude první nepolitickou osobností, se kterou by se Česko loučilo na té nejvyšší úrovni.

O státním pohřbu většinou rozhoduje parlament nebo vláda. Ta v tomto případě návrh premiéra Babiše schválila.

O pohřbu s rodinou hovořil ministr kultury Lubomír Zaorálek. "Po konzultaci s rodinou Karla Gotta navrhnu vládě zorganizovat státní pohřeb," zveřejnil ministr na sociálních sítích.

Související obsah

S dalšími detaily se nyní čeká na to, jestli bude rodina se státním pohřbem souhlasit, až poté bude rozhodnuto o přesné podobě a termínu ceremoniálu.

"‪Státní vlajky na Pražském hradě a v Lánech byly na znamení hlubokého zármutku celé vlasti z rozhodnutí prezidenta republiky Miloše Zemana staženy na půl žerdi. Bude tomu tak až do státního pohřbu Mistra Karla Gotta," sdělil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Dosavadní státní pohřby doprovázel smuteční průvod, který vycházel z kasáren Hradní stráže. Veřejnost se pak mohla rozloučit u vystavené rakve s čestnou stráží ve Vladislavském sále Pražského hradu.

Státní pohřeb je vyhrazen pro hlavy státu, podle Špačka obsahuje celou řadu ceremoniálních a velmi strohých prvků, jako je vystavení ostatků ve Vladislavském sále, tělo je vezeno na lafetě děla, za ním kráčí čestná jednotka a generálové, vojáci.

Související obsah

Při státním pohřbu se po celé zemi na tři minuty rozezní kostelní zvony a sirény. Tradicí jsou i dělostřelecké salvy z Petřína.

Vláda souhlasí se státním pohřbem v katedrále sv. Víta

Podívejte se na tiskovou konferenci po mimořádném jednání vlády:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz