Příběhy českých zločinů

Vraždu dívky natrénoval na babičce. Nenapravitelný, řekli experti!

Šestý díl pořadu Příběhy českých zločinů nabídl pohled do vyšetřování případu vraha, který si chtěl vraždu nejdřív vyzkoušet na slabší oběti, aby se pak vrhl na svůj hlavní cíl. Psychologický posudek byl neúprosný - jde o nenapravitelného člověka. Zeptali jsme se proto terapeuta, jak vůbec psychopatičtí lidé v těchto případech uvažují. Podívejte se na video!

Vrahů, kteří by si svůj čin nejprve vyzkoušeli, nebývá mnoho. V případu Příběhů českých zločinů vrah nejdřív ubodal nebohou babičku ze sousedství a později pobodal svou přítelkyni, která jako zázrakem přežila. A právě u takoví lidé nejčastěji odpovídají profilu psychopata.

"Není to nic úplně běžného, ale takové případy v profilu sériových vrahů nalezneme. Ten cíl je poměrně jasný, ale není v nich většinou důvěra, že to zvládnou, že v té chvíli nezpanikaří, že neztratí tu nadvládu, neutečou..." vysvětlil zkušený terapeut Andrej Drbohlav, proč takoví lidé rovnou nezaútočí na svou "hlavní" oběť.

Mnozí ze sériových vrahů se na svůj velký čin připravují už od dětství. "Je to na obětech, které jsou výrazně slabší, na nich vnitřně psychicky sílí v té své sebejistotě," uvedl Drbohlav.

Psychopatické vrahy podle něj spojuje hned několik vlastností: "Když budeme vycházet z nejtypičtějších znaků, tak je to většinou grandiózní pocit vlastní hodnoty, jedinečnosti, vydíravé chování. Nemají svědomí. Jednou z příznačných věcí, které najdete u psychopatů, je absence empatie."

Související obsah

Podle terapeuta je nutné při projevu těchto znaků od daného člověka odejít. Mnozí lidé, častěji pak ženy a starší osoby, však s psychopaty zůstávají v kontaktu, i když o jejich negativních vlastnostech ví.

"Říká se, že více než 85 % obětí si nasedne na tu lopatu dobrovolně - tím, že jsou liknavé, tím že věří tomu, že se ten pachatel změní, tím že podlehnou jeho kouzlu a zcela se mu podmaní a už nemají sílu zmizet," uzavřel Drbohlav.

Jak se natáčel šestý díl Příběhů českých zločinů? To odhalí Janek Kroupa ZDE! A jestli jste nestihli televizní premiéru, najdete celý díl na nova.cz!

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz