Heparin

Vrah Zelenka šokoval lékaře! Dnes se heparin přísně kontroluje, tvrdí doktor

Čtvrtý díl Příběhů českých zločinů nabídl pohled do jednoho z nejznámějších kriminálních případů u nás. Vraždy heparinem však nešokovaly jen vyšetřovatele, ale celý lékařský svět. Co vůbec heparin s tělem dělá? A jak jsou na tom v souvislosti s dávkováním heparinu dnešní zdravotní sestry a bratři? Podívejte se na video!

Od vražd heparinem, které spáchal Petr Zelenka, uběhlo už třináct let. Pořád jde ale o případ, který v lékařském prostředí budí vášně. Jenže co je vůbec heparin a proč se pacientům podává i po této známé kauze?

"Heparin je biologický preparát, od jehož objevení uplynulo už více než sto let. Vyrábí se z jedné vrstvy střev prasat nebo z plicní tkáně hovězího dobytka. Je to preparát, který blokuje srážecí mechanismus krve," vysvětlil přednosta kardiocentra IKEMu, profesor Jan Pirk.

Právě v kardiochirurgii je heparin nenahraditelný. "Blokuje srážící mechanismus krve. My během operace potřebujeme, aby se krev přestala srážet. A k tomu je stanoveno přesné dávkování heparinu," uvedl profesor Pirk s tím, že je použití této látky důležité hned při několika život ohrožujících onemocněních, jako je hluboká žilní trombóza nebo plicní embolie.

Související obsah

Petr Zelenka ale v roce 2006 na nejméně 7 pacientech zneužil síly tohoto přípravku u lidí, kteří byli po závažných operacích. Několik lékařů přitom v té době pochybovalo, zda na tyto pacienty heparin vůbec mohl mít nějaký vliv.

"Při předávkování tohoto preparátu může dojít ke krvácení. Velké dávky u operovaných pacientů skutečně mohou vést k závažnému ohrožení života vznikem třeba nitrobřišního krvácení," potvrdil přednosta kardiocentra IKEMu. 

Související obsah

Heparinový vrah měl také zpětně dostudovanou "pouze" střední zdravotnickou školu s maturitou, přičemž už při studiu pracoval. Sám pak přiznal, že skrze heparin chtěl bojovat s lékaři a ukázat jim, že je lepší. "Dnes už jsou sestry vysokoškolsky vzdělané a vysoce kvalifikované, nejsou to jen lidé, kteří stelou postele a roznáší jídlo," dodal profesor Pirk s tím, že podávání heparinu je navíc v dnešní době velice přísně kontrolované.

Nestihli jste v televizi čtvrtý díl Příběhů českých zločinů? Podívejte se na něj na nova.cz! A nezapomeňte také sledovat zákulisí natáčení s Jankem Kroupou, který prozradil vše, co se do pořadu nevešlo. Video najdete ZDE!

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz